IDF 2006: Intel i VMware - wirtualizacja dla każdego

Podczas pierwszego dnia IDF 2006 Intel poinformował o zawarciu porozumienia o bliskiej współpracy z firmą VMware, liderem aplikacji pozwalających na wirtualizację systemów komputerowych.

Do tej pory wirtualizacja odbywała się wyłącznie na drodze programowej. Sprawiało to, że funkcjonalność wirtualnych komputerów była po pierwsze ograniczona, a po drugie całość działała stosunkowo wolno. Od ok 1,5 roku Intel systematycznie wprowadzał technologię sprzętowego wsparcia wirtualizacji do swoich procesorów (występowała ona pod nazwą VT). Sprzętowe wsparcie wirtualizacji oznacza szybsze działanie wirtualnych pecetów oraz wprowadza nową funkcjonalność. Dzisiejsza deklaracja VMware oraz Intela odnośnie dalszego zacieśnienia współpracy na polu wirtualizacji łączyła się z ogłoszeniem planów firmy VMware odnośnie wprowadzania określonych produktów na rynek. W 2006 roku dostępne będą 4 pakiety aplikacji do wirtualizacji, które powinny spełnić oczekiwania zarówno odbiorców korporacyjnych jak i użytkowników domowych. Oprócz 3 wersji oprogramowania przeznaczonych do wirtualizacji w środowisku serwerowym oraz stacji roboczych, dostępna będzie także wersja Player, pozwalając np. użytkownikowi domowemu na jednoczesną pracę z dwoma systemami operacyjnymi (np. Windows i Linuks) na tym samym komputerze.

Kolejnym krokiem na drodze do rozszerzenia możliwości wirtualizacji będzie wirtualizacja I/O czyli interfejsu wejścia/wyjścia. Ta funkcja ma się znaleźć w oprogramowaniu VMware i procesorach Intela w 2007 roku.