IDF 2006 : Nowe procesory przyniosą 40 % wyższą wydajność i 40 % oszczędności

Podczas wystąpienia otwierającego pierwszy dzień Intel Developer Forum firma ogłosiła oficjalną nazwę swojej nowej mikroarchitektury - Intel Core Microarchitecture. Zdradzono także kilka istotnych informacji na temat potencjalnej wydajności procesorów mobilnych, desktop oraz serwerowych, które trafią do komputerów już w drugiej połowie br. Desktopowy procesor Conroe ma oferować wydajność o 40 % wyższą niż Pentium D 950, przy jednoczesnej redukcji zużycia energii o 40 %. Procesory serwerowe mają oferować nawet lepsze parametry.

Kluczowym współczynnikiem na który patrzą inżynierowie Intela jest zużycie energii/instrukcję wykonywaną przez procesor. Intel zdradził, że w procesorze Core Duo współczynnik ten odpowiada temu jaki oferowało Pentium z 1993 roku. Jest to dobry wynik bo w przypadku Pentium D współczynnik ten jest kilkukrotnie słabszy.

W nowych procesorach wykonanych w architekturze Intel Core Microarchitekture o wzroście wydajności i redukcji zużycia energii ma decydować 5 kluczowych innowacji:

-Wide Dynamic Execution - 14 stopniowy potok wykonawczy, możliwość wykonywania przez procesor 4 instrukcji w jednym takcie zegara, a także możliwość łączenia instrukcji w pakiety.

-Advaced Digital Media Boost - wszystkie procesory w jednym cyklu będą w stanie realizować nowe instrukcje multimedialne SSE. Powinno to poprawić wydajność systemu w aplikacjach multimedialnych

-Dzielona pamięć podręczna L2 to już rozwiązanie które omawialiśmy wielokrotnie przy okazji opisu budowy procesorów Intel Core Duo (Yonah)

-Inteligentne zarządzanie energią - Power Gating, zamykanie określonych elementów procesora, co pozwoli np. na całkowite wyłączenie jednego z rdzeni w momencie gdy jego moc obliczeniowa nie jest wymagana.

-Smart Memory Access - poprawione przewidywanie rozgałęzień.

IDF 2006 : Nowe procesory przyniosą 40 % wyższą wydajność i 40 % oszczędności

Uczestnicy konferencji fotografują tablice na których Intel zaprezentował wszystkie aktualne i przyszłe lecz będące już w fazie testów procesory dwurdzeniowe

Wydajność vs zużycie energii

Merom (mobile) - wydajność wyższa o 20 % od Core Duo T2600, przy tym samym zużyciu energii.

Conroe (desktop) - 40 % wyższa wydajność przy 40 % mniejszym zużyciu energii (w porównaniu do Pentium D 950). Procesor ma nie przekraczać założonego współczynnika emitowanego ciepła równego 65 W.

Podczas prezentacji zaprezentowano także po raz pierwszy w pełni sprawny 4-rdzeniowy procesor typu Desktop o kodowanej nazwie Kentsville. Procesor ten ma się pojawić na rynku w 2007 roku.

Woodcrest (serwery) - 80 % wyższa wydajność i 35 % niższe zużycie energii (w porównaniu do układu Xeon 2,8 GHz 2x2 MB).