IDF 2006: UDI - następca DVI

Unified Display Interface to nowy interfejs wideo prezentowany podczas konferencji Intel Developer Forum. W zamierzeniu konsorcjum skupiającego firmy zainteresowane wprowadzeniem tego rozwiązania (Intel, Apple, LG, Samsung, NVIDIA, ATI, Silicon Image) ma on zastąpić DVI oraz w rozwiązaniach komputerowych także HDMI.

Wtyczki UDI są podobne choć nie identyczne do tych jakie znamy z coraz popularniejszego interfejsu HDMI. UDI jest z HDMI kompatybilny, tak więc można będzie stosować okablowanie z dwoma rodzajami gniazd. UDI podobnie jak HDMI wykorzystuje protokół HDCP do ochrony plików przed nieautoryzowanym odtwarzaniem i kopiowaniem. Przewagą UDI nad HDMI ma być większa przepustowość (16 vs 5 Gb/s). Więcej zalet jak na razie nie udało nam się ustalić.

IDF 2006: UDI - następca DVI

Na zdjęciu widać kabel zakończony wtyczkami UDI. Gniazda te w odróżnieniu od HDMI zakończone są różnymi wtykami pasującymi tylko do określonych wejść lub wyjść.

Jako, że ma być to interfejs czysto komputerowy, nie przewidziano w nim transmisji jednym kablem sygnału audio i wideo. Z tego też względu naszym zdaniem nie jest to najlepszy pomysł, tym bardziej, że pierwsze notebooki z wyjściami HDMI znacznie upraszczającymi połączenia np. z telewizorami pojawiają się na rynku. Także producenci kart graficznych, np. NVIDIA mają już gotowe prototypy kart graficznych wyposażonych w interfejs HDMI. Czy UDI przyjmie się wśród producentów pecetów czas pokaże. Aktualnie specyfikacja standardu nie została jeszcze finalnie ustalona. Zakończenia prac nad standaryzacją UDI należy się spodziewać w drugiej połowie br.