IDF 2007 (relacja na żywo) 32 nm praktycznie gotowe

Podczas show otwierającego pierwszy dzień konferencji Intel Developer Forum, Paul Otellini, CEO Intela zaprezentował pierwszy wafel krzemowy z układami pamięci wykonanymi w procesie technologicznym 32 nm. Jednocześnie zaprezentowano pierwszy wafel zawierający gotowe rdzenie procesorów nowej generacji Nehalem, które zastąpią mające dopiero trafić na rynek układy Penryn. Na koniec pokazano Nehalema w działaniu.

Prezentacja pamięci wykonanych w technologii 32 nm, to standardowa ścieżka rozwoju, która przy każdej zmianie technologii wytwarzania procesorów poprzedza wprowadzenie nowych układów do masowej produkcji.Procesory wykonane w technologii 32 nm mają trafić na rynek w 2009 roku. Wcześniej zobaczymy Penryna, który jest już gotowy i wstępne wyniki tego testów prezentowaliśmy Wam już pół roku temu - Tylko u nas: Intel Penryn vs Core 2 Extreme - pierwsze testy. O szczegółach nowej mikroarchitektury Nehalem możecie poczytać w materiale Mikroprocesorowa rewolucja. Nehalem będzie monolitycznym procesorem 8-rdzeniowym, w którym zakończy swój żywot szyna systemowa (FSB), a pojawią się nowe połączenia punkt-punkt. Pojawi się także zintegrowany kontroler pamięci nazwany Quick Path.

IDF 2007 (relacja na żywo) 32 nm praktycznie gotowe

Ścieżka rozwoju procesorów Intela

IDF 2007 (relacja na żywo) 32 nm praktycznie gotowe

Zmiany technologii produkcji procesorów Intela

IDF 2007 (relacja na żywo) 32 nm praktycznie gotowe

Wafel krzemowy z pamięciami wykonanymi w procesie technologicznym 32 nm. Kolejny krok to produkcja procesorów

IDF 2007 (relacja na żywo) 32 nm praktycznie gotowe

Nehalem od środka

IDF 2007 (relacja na żywo) 32 nm praktycznie gotowe

Wafel krzemowy z rdzeniami procesorów wykonanych w mikroarchitekturze Nehalem. Chwilę później procesor taki pokazano w działani

Co ciekawe Nehalem jest już gotowy. Prace nad nim zakończono 3 tygodnie temu, a kilka minut temu zaprezentowano go w San Francisco w działaniu. Procesor działał pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP i wypowiedział "ustami" generatora mowy słowa - Hej, nazwyam się Hehalem i choć mam tylko 3 tygodnie umiem już mówić :)

Aktualizacja: 19 września 2007 19:33

Nehalem nie tylko przemówił, lecz podczas popołudniowej prezentacji również wystąpił w duecie (dwa 4-rdzeniowe procesory)pokazując swoje możliwości w obróbce grafiki 3D.

Pat Gelsinger wraz z szefem zespołu, który przygotował Nehalem prezentują procesor w działaniu

Prezentowany komputer wyposażony był w dwa 4-rdzeniowe procesory Nehalem komunikujące się za pośrednictwem nowego interfejsu Quick Path. Jako, że procesor ma wbudowany Hyper Threading może przetwarzać 16 wątków jednocześnie