IDF 2008 - dwie sieci WiFi jednocześnie od Intela

Oficjalnie, cykliczna konferencja technologiczna Intel Developer Forum rozpocznie się jutro, lecz już dzisiaj podczas specjalnego dnia prasowego firma poinformowała o kilku ciekawych nowościach. W Szanghaju, jak można wnioskować z prezentacji Intela, jednego z najistotniejszych centrów technologicznych tego producenta zaprezentowano ciekawą technologię Cliffside, która pozwoli na korzystanie z dwóch sieci bezprzewodowych jednocześnie.

Cliffside to prototyp nowej technologii opracowanej przez inżynierów Intela, dzięki której pojedynczy adapter Wi-Fi może działać jak dwa niezależne adaptery. Technologia ta pozwoli synchronizować pliki wideo i MP3 bez kabla USB, bezpośrednio i bezprzewodowo łączyć notebook z telewizorem w celu oglądania filmów HD, nawiązywać bezprzewodowe połączenia z osobistymi urządzeniami Wi-Fi w domowym biurze przy jednoczesnym połączeniu VPN przez WLAN z korporacyjną siecią, albo łączyć się z innymi notebookami w celu wymiany plików lub "czatowania" nawet bez punktu dostępowego.

IDF 2008 - dwie sieci WiFi jednocześnie od Intela

Kevin Kahn z Intela rozpoczyna pierwszy, "prasowy" dzień Intel Developer Forum, który tym razem odbywa się po raz pierwszy w Szanghaju, gdzię Intel ma jedno ze swoich najważniejszych laboratoriów technologicznych

Jest to możliwe dzięki temu, że nowa technologia pozwala użytkownikom jednocześnie nawiązać połączenie z siecią WLAN (BSS) oraz osobistą siecią Wi-Fi (BSS Wi-Fi PAN) złożoną z nawet ośmiu urządzeń Wi-Fi, które bezpośrednio komunikują się z notebookiem. Technologia Wi-Fi PAN oferuje bezpośrednie połączenia bezprzewodowe do synchronizacji oraz przesyłania treści multimedialnej i plików między notebookiem, a innymi urządzeniami obsługującymi Wi-Fi, takimi jak notebooki, urządzenia MID (Mobile Internet Device, o których więcej napiszemy jutro), odtwarzacze MP3, aparaty, telewizory, drukarki, przenośne i stacjonarne konsole do gier oraz projektory.

Łatwiej z WiFi

Przy okazji prezentacji technologii Cliffside pokazano ciekawe rozwiązanie Adaptive Mobile Computing. Nowa technologia opracowana przez nasz dział badań nad oprogramowaniem rozwiązuje problem zbyt wielu opcji, które użytkownik musi wybierać, aby łączyć się z coraz liczniejszymi urządzeniami bezprzewodowymi. Użyto mechanizmu kontekstowego, który na podstawie stanu systemu i reguł zdefiniowanych przez użytkownika automatycznie konfiguruje środowisko użytkownika. W pokazanym przykładzie wykorzystano kilka aspektów kontekstu, aby połączyć się bezprzewodowo z projektorem prezentacyjnym. Odpowiedni kontekst gwarantuje, że połączenia i interfejsy zostaną dostosowane do potrzeb użytkownika.