IDF 2010, czyli co w Intelu piszczy?

Zakończona w ubiegłym tygodniu impreza Intel Developer Forum jak zwykle przysporzyła wrażeń fanom nowoczesnych technologii. Najważniejsi przedstawiciele Intela zaprezentowali najnowsze dokonania koncernu w dziedzinie procesorów komputerowych i podzielili się informacjami o najciekawszych projektach badawczych laboratoriów Intel Labs.


Projekty badawcze

Zanim wrześniowy IDF na dobre wystartował, przeprowadzona została konferencja prasowa poświęcona niektórym z projektów, prowadzonych przez inżynierów Intela w różnych, należących do koncernu laboratoriach. Mówimy o innowacjach, które - chociaż zainspirowane światem rzeczywistym - "napędzą następną falę postępu technologicznego" (Genevieve Bell, dyrektor Intela ds. badań nad interakcjami i doświadczeniami).

Ray tracing "w chmurze"

W laboratoriach Intela w Santa Clara opracowywana jest metoda obsługi gier na urządzeniach mobilnych wspierana przez technologię obliczeń rozproszonych. Daniel Pohl i Bill Mark zaprezentowali demo gry Wolfenstein: Ray Traced, w której rendering obrazu odbywał się po stronie serwerów zebranych w chmurze obliczeniowej. Przetworzona przez maszyny grafika była strumieniowo wysyłana do urządzenia klienckiego, na którym uruchomiona była gra.

Zobacz również:

  • Intel z 16 nowymi lukami w zabezpieczeniach! Łatka dopiero w planach
  • Można się rozejść - nawet 15-letnie komputery jednak z aktualizacjami Windows 11 [AKTUALIZACJA 2.11.2021]
Context Aware Vehicle

Celem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa w czasie prowadzenia samochodu. Ma temu służyć system, obejmujący urządzenia wbudowane i specjalny algorytm rozpoznawania twarzy - całość zapewni kierowcy dostęp do infrastruktury samochodowej za pośrednictwem kamer i czujników. Tym sposobem kierujący pojazdem może skupić się na jeździe, zamiast odrywać wzrok od drogi, by np. włączyć radio czy zmienić ustawienia w odbiorniku GPS.

Nie jest to pierwsza próba skonstruowania przez Intela inteligentnego auta - w lipcu 2010 r. informowaliśmy o projekcie Intel Connected Car, zaprezentowanym w czasie imprezy [email protected] Day.

OASIS

Object-Aware Situated Interactive System - OASIS - to "przykład rozpoznawania obiektów 3D i interakcji opartych na gestach w środowisku domowym". Integracja kamery, komputera i projektora w niewielkich, instalowanych w domach urządzeniach otworzy nowe możliwości interakcji z cyfrowym domem:

Wieloaplikacyjna platforma telewizyjna

Nowoczesne telewizory to coraz częściej również komputery umożliwiające dostęp do Internetu i korzystanie z aplikacji (widgetów). Tu do akcji wkracza platforma Intel® Multi-App Framework, która w oparciu o trzy różne interfejsy użytkownika ułatwia jednoczesne wykonywanie wielu aplikacji w telewizorze oraz rozwiązywanie problemów z zarządzaniem zasobami i konfliktami sprzętowymi, które pojawiają się podczas równoległej pracy różnych aplikacji. W pokazie platformy na IDF 2010 wykorzystany został dekoder telewizyjny z procesorem medialnym Intel CE4100 podłączony do telewizora HD.

Paul Otellini

Dadi Perlmutter

Sandy Bridge

Przysłowiowym gwoździem programu IDF 2010 była nowa architektura procesorów Intela, znana dotychczas pod nazwą "Sandy Bridge". Szczegóły dotyczące drugiej generacji układów Intel Core przekazali Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny Intel Corporation oraz Dadi Perlmutter, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Architecture Group.

Nowa mikroarchitektura jest pierwszą próbą prawdziwej integracji procesora graficznego i centralnego w jednym układzie.

Procesory, których produkcja ruszy jeszcze w tym roku, będą wytwarzane w 32-nanometrowym procesie technologicznym. Dzięki zastosowaniu nowej generacji tranzystorów z metalową bramką i izolatorem o wysokiej stałej dielektrycznej (Hi-K) ma znacząco wzrosnąć wydajność układów, przy jednoczesnym spadku zużycia energii.

Rdzenie procesora Intel Core drugiej generacji będą połączone nowym typem magistrali, mającym zapewnić większą przepustowość, wydajność i energooszczędność. Procesory obsłużą udoskonaloną technologię Turbo Boost, sterującą częstotliwością taktowania rdzeni procesora w zależności od bieżących potrzeb użytkownika.

Co ważne, układy zapewnią możliwość obsługi materiału zapisanego w formacie Blu-ray 3D, co znaczy, że na pecetach w nie wyposażonych będzie można odtwarzać filmy 3D.

Intel zamierza wyprodukować serie układów Core drugiej generacji, charakteryzujące się TDP wynoszącym 65, 45 i 35W, jak również wersje typu "low power".

Sklep z aplikacjami

Warto wspomnieć także o zapowiedzi nowego procesora "telewizyjnego", następcy wspomnianego wyżej CE4100 - CE4200. Będzie to układ SoC "przeznaczony do urządzeń elektroniki użytkowej, który przybliża erę inteligentnej telewizji, obsługując obraz telewizyjny 3D, synchronizację z urządzeniami mobilnymi oraz funkcje oszczędzania energii."

Intel ogłosił też ogólną dostępność sklepu z aplikacjami dla netbooków - Intel AppUp Center, w którym można znaleźć aplikacje i gry (zarówno płatne, jak i darmowe) zoptymalizowane pod kątem mobilności i rozmiarów ekranu niewielkiego komputera przenośnego. Usługa oferuje opcję "wypróbuj przed zakupem".

Więcej informacji: Intel