IDF 2011: Technologia Thunderbolt w ostrym natarciu

Zakończone właśnie targi IDF 2011 przyniosły sporo nadziei użytkownikom "makówek" wyposażonych w interfejs Thunderbolt. Wiele firm przedstawiło bowiem swoje rozwiązania pozwalające na skorzystanie z jego ogromnej szybkości.


Polecamy:

Zobacz też:

Kontroler Cactus Ridge

System Aja Io XT

Belkin Thunderbolt Express Dock

Intensity Extreme

UltraStudio 3D

Dysk Seagate GoFlex z Thunderbolt

Echo Express PCIe 2.0 Expansion Chassis

Co to jest Thunderbolt?

Thunderbolt to nowoczesna technologia przesyłu danych (znana wcześniej jako "Light Peak"), która powstała w ramach współpracy pomiędzy firmami Intel i Apple (w maju pojawiły się nieprawdziwe informacje jakoby firma z Cupertino chciała zastrzec dla siebie zna towarowy Thunderbolt).

Zapewnia ona transfer danych z szybkością do 10 Gb/s, co oznacza, że teoretycznie przeniesienie z jednego nośnika na inny pełnometrażowego filmu HD nie powinno zająć więcej niż 30 sekund. Obecnie korzysta z miedzianych kabli (zamiast światłowodów), gdyż dzięki nim możliwe jest także przesłanie prądu (niestety wpływa to na ograniczenie ich długości do maksymalnie 3 metrów).

Interfejs Thunderbolt zagościł na rynku 24 lutego, kiedy to pojawił się w nowych MacBookach Pro. Kilka miesięcy później trafił też m.in. do MacBooków Air.

Pomimo tego, że możliwości efektu współpracy Intela i Apple są ogromne, użytkownicy Maków nie mogą z nich za bardzo skorzystać. O ile bowiem w przypadku konkurencyjnego interfejsu USB 3.0 mamy do czynienia z wysypem wspierających go urządzeń, o tyle sprzętu wspierającego Thunderbolt jest jak na lekarstwo.

Np. dopiero dwa miesiące temu mieliśmy okazję zaprezentować pierwsze na świecie zewnętrzne systemy RAID (Pegasus RAID R4 i R6) komunikujące się z komputerem za pomocą technologii Thunderbolt.

Zakończone właśnie targi IDF 2011 przyniosły jednak promyk nadziei dla użytkowników komputerów Apple. Zapowiadają one bowiem, że w zakresie interfejsu Thunderbolt zacznie się wkrótce sporo dziać.

Intel przygotował na targach sekcję stanowiącą część strefy Advanced Technology Zone, która miała m.in. za zadanie zademonstrowanie technologii Thunderbolt.

Za ogromną szybą można było zobaczyć szereg nowych urządzeń, które wkrótce zagoszczą na rynku zdominowanym obecnie przez interfejs USB. Poniżej znajdziecie ich opis.

Nowe kontrolery Thunderbolt

Intel zamierza w 2012 roku wprowadzić na rynek dwa kontrolery Thunderbolt o nazwie Cactus Ridge. Jeden z nich oferuje cztery kanały Thunderbolt (10 Gb/s) oraz wspiera dwa połączenia DisplayPort, podczas gdy jego uboższy towarzysz dysponuje dwoma kanałami 10 Gb/s i jednym połączeniem DisplayPort.

Obecnie Apple wykorzystuje w komputerach Mac mini, iMac i MacBook Pro kontroler Light Ridge (cztery kanały), natomiast w MacBookach Air mniejszy kontroler o nazwie Eagle Ridge (dwa kanały).

Wymiary nowych kontrolerów Cactus Ridge to 12 x 12 mm. Są one więc mniejsze od wspomnianego wcześniej kontrolera Light Ridge.

System AV Aja Io XT

Aja Io XT to przeznaczony dla użytkowników komputerów Mac profesjonalny przenośny system audio-wideo firmy AJA Video Systems. Zapewnia 10-bitową sprzętową konwersję sygnału standard definition (SD) do high definition (HD), konwersję krzyżową z HD do HD oraz konwersję w dół z HD do SD. Ponadto oferuje automatycznie przełączające się między HD a SD 12-bitowe wyjście analogowe typu component.

Urządzenie wyposażone zostało w dwa porty Thunderbolt, dwa wejścia i wyjścia 3G/HD/SD-SDI, wejście i wyjście HDMI (z obsługą 3D) i analogowe wyjścia HD/SD (component i composite).

Cena Aja Io XT została ustalona na poziomie 1495 USD.

Belkin Thunderbolt Express Dock

Firma Belkin zademonstrowała urządzenie o nazwie Thunderbolt Express Dock. Oferuje ono trzy porty USB, port FireWire 800, port Thunderbolt oraz gniazdo LAN.

Niestety obecnie nie wiadomo, czy udostępnione porty USB są w najnowszej wersji 3.0. Nieznany jest również termin wprowadzenia urządzenia do sprzedaży ani jego przewidywana cena.

Blackmagic Design Intensity Extreme i UltraStudio 3D

Kosztujące 299 USD urządzenie o nazwie Intensity Extreme to niewielkie pudełko służące m.in. do przechwytywania nieskompresowanego wideo z kamer cyfrowych. Komunikuje się ono z komputerem za pomocą interfejsu Thunderbolt, z którego jest też zasilane.

Sprzęt dysponuje portem HDMI pozwalającym na rejestrację materiału (przechwytuje obraz jako 10-bitowy nieskompresowany sygnał) oraz portem HDMI umożliwiającym jego przesłanie np. na ekran telewizora. Użytkownik może ponadto skorzystać (za pomocą dołączonej przejściówki) z różnych analogowych wejść i wyjść takich jak component, s-video i composite.

Kosztujące 995 USD przenośne urządzenie UltraStudio 3D podobnie jak poprzednik pozwala na przechwytywanie i odtwarzanie wideo, ale w odróżnieniu od niego oferuje wsparcie dla przechwytywania dwóch strumieni wideo (do 1080p): jeden dla lewego, drugi dla prawego oka.

UltraStudio 3D dysponuje wejściami dual link SDI, wyjściami dual link SDI, wejściem i wyjściem HDMI 1.4a oraz szeregiem złączy analogowych.

Producent urządzeń, firma Blackmagic, twierdzi, że są one kompatybilne z programem Apple Final Cut Pro 7. Nie są jednak kompatybilne z Final Cut Pro X.

Dyski twarde Seagate

Przenośne dyski Seagate GoFlex posiadają wymienialne złącza. Np. jeżeli masz w swoim dysku złącze USB 2.0, możesz w późniejszym czasie zamienić je na FireWire 800 (oczywiście jest ono sprzedawane osobno).

W lutym firma Seagate zapowiedziała, że zamierza udostępnić dla dysków GoFlex adapter Thunderbolt. Na targach IDF w gablocie poświęconej nowemu interfejsowi zaprezentowała czarną skrzyneczkę, nad którą widniał napis "Seagate Desktop Storage", czym potwierdziła, że faktycznie chce zrealizować swoje zapowiedzi.

Adaptery kart PCIe

Firma Sonet zaprezentowała obudowę Echo Express PCIe 2.0 Expansion Chassis, dzięki której użytkownik ma możliwość znacznej poprawy możliwości swojego komputera Mac. Urządzenie komunikując się z nim za pomocą interfejsu Thunderbolt pozwala bowiem na umieszczenie w swoim wnętrzu wydajnej karty PCI Express 2.0. Może to być np. profesjonalna karta do przechwytywania wideo, karta 10-Gigabit Ethernet lub kontroler RAID.

Urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach:

- standardowej o oznaczeniu Echo Express, która dysponuje zasilaczem 75 W oraz pozwala na skorzystanie z niepełnowymiarowej karty PCIe 2.0

- "pełnej" o oznaczeniu Echo Express XL, która dysponuje zasilaczem 150 W, pozwala na skorzystanie z pełnowymiarowej karty PCIe 2.0 i oferuje jedno złącze zasilające PCI-E 6 PIN.

Każde z urządzeń wyposażone zostało w dwa porty Thunderbolt. Dzięki temu można z nich stworzyć 6-elementowy "łańcuch" podłączony do jednego portu Thunderbolt komputera. Warto też wspomnieć, że o chłodzenie kart PCIe dba odpowiedni wentylator.

Propozycja firmy Magma, która nosi oznaczenie ExpressBox 3T, to też adapter kart PCIe z tą jednak różnicą, że pozwala na umieszczenie w swoim wnętrzu aż trzech takich kart (dwie x8, jedna x4). Urządzenie korzysta z zasilacza o mocy 220 W i dostarczane jest wraz z torbą podróżną.

Więcej i więcej urządzeń Thunderbolt

W Advanced Technology Zone zostało zaprezentowanych znacznie więcej produktów korzystających z technologii Thunderbolt, m.in. takich jak:

- Matrox Thunderbolt Adapter (pojawi się na rynku jeszcze w tym miesiącu) przeznaczony do współpracy ze służącymi do edycji wideo urządzeniami z linii MXO2

- Promise SANLink, czyli przejściówka, dzięki której można połączyć urządzenia SAN (Storage Area Network) korzystające z magistrali Fibre Cannel z wyposażonymi w port Thunderbolt komputerami Mac

- LaCie Little Big Disk, czyli pierwszy dysk twardy z Thunderbolt (niestety jeszcze nie trafił na rynek)

- Echo ExpressCard/34 Thunderbolt Adapter pozwalający na skorzystanie z kart ExpressCard/34 przez port Thunderbolt (cena urządzenia to 150 USD).

A co z innymi producentami komputerów?

Obecnie technologia Thunderbolt dostępna jest praktycznie wyłącznie w komputerach firmy Apple. Według Intela wkrótce powinno się to jednak zmienić, gdyż w przyszłym roku firmy Acer i Asus zamierzają wprowadzić do swojej oferty sprzęt korzystający z tego szybkiego interfejsu.

Warto też przypomnieć, że niedawno mieliśmy okazję pisać o laptopie Sony Vaio Z, który pozwalał na podłączenie za pomocą Thunderbolt specjalnej opcjonalnej stacji dokującej o nazwie Power Media Dock.

Czy Thunderbolt zdetronizuje USB 3.0?

Obecnie ilość urządzeń korzystających z technologii Thunderbolt jest bardzo ograniczona. Jak widać, powinno się to jednak nieco zmienić w najbliższej przyszłości. Wydaje się jednak, że jeżeli chodzi o popularność, Thunderbolt nie ma szans z dwukrotnie wolniejszym USB 3.0. Dlaczego? A chociażby ze względu na koszty (np. cena kabla Thunderbolt to 49 USD) oraz fakt, że urządzenie korzystające z USB 3.0 można też bez problemu podłączyć do starego portu USB 2.0.

Co po Thunderbolt 10 Gb/s?

Intel nie zasypia gruszek w popiele. Pracuje bowiem nad nową technologią przesyłu danych, która ma bazować na fotonice krzemowej i pozwalać na ich przesył z maksymalną prędkością 50 Gb/s na dystansie sięgającym 100 metrów.

Co to jest fotonika krzemowa? Zasada jej działania w wielkim skrócie przedstawia się następująco: niosące zakodowane dane elektrony przyjmują w światłowodzie formę fotonów (dzięki temu poruszają się znacznie szybciej), aby na wyjściu ponownie przejść do postaci elektronów.

Nowa technologia powinna według Intela zagościć na rynku w 2015 roku.