IDF – ewolucja bez rewolucji

Przedstawiamy relację z Intel Developer Forum, jednej z najważniejszych konferencji technologicznych, odbywających się co pół roku pod patronatem Intela.

Zimową edycję Intel Developer Forum zdominowała prezentacja przełomowych osiągnięć inżynierów Intela związanych z integracją rozwiązań optycznych w niedrogich układach krzemowych. Byliśmy również świadkami finalizacji wielu ciekawych projektów, które opracowywano od wielu lat. Teraz przyszła kolej na realizację teorii w praktyce, a już za kilka miesięcy będzie można korzystać z takich nowości, jak PCI Express, 8-kanałowe układy audio z dekodowaniem Dolby czy 64-bitowe procesory P4.

O optyce w krzemie szerzej piszemy w oddzielnym materiale. W niniejszym artykule omówimy najciekawsze produkty, technologie i pomysły zaprezentowane podczas tej edycji Intel Developer Forum, w których bierze udział kilka tysięcy osób. Jest wśród nich kilkuset dziennikarzy, analityków, przedstawiciele firm współpracujących z Intelem nad różnorodnymi produktami i rozwiązaniami z wszystkich chyba dziedzin, poczynając od medycyny, kończąc na etnografii.

64-bitowe P4 Intela

Rozpoczynając IDF, szef Intela Craig Barrett zapowiedział nowe procesory Xeon i P4 Prescott, które zostaną wyposażone w rozszerzenia 64-bitowe. W przeciwieństwie do 64-bitowych procesorów Itanium 2, będą sprzętowo w pełni kompatybilne z oprogramowaniem 32-bitowym.

Na początku przyszłego roku pojawi się na rynku 64-bitowy P4 Prescott. Oprócz rozszerzeń 64-bitowych będzie współpracował z pamięciami DDR2, interfejsem PCI Express oraz najprawdopodobniej otrzyma szybszą szynę systemową i wyższe częstotliwości taktowania.

Drugą z istotnych nowości, która pojawi się wcześniej, bo w przyszłym kwartale br., będzie 64-bitowy Xeon. Układ ten dodatkowo zostanie wyposażony w zestaw rozszerzeń multimedialnych SSE3 (identyczny z Prescottem).

Nowości nie ominą także najszybszych układów serii Itanium 2, które będą obsługiwały kilka wątków jednocześnie, a w dłuższej perspektywie zostaną wyposażone w dwa rdzenie i więcej pamięci podręcznej. Platforma ta będzie obsługiwała interfejs PCI Express, poprawi się także zarządzanie energią.

BTX - podstawa tańszego i cichszego PC

Ważnym wydarzeniem był pokaz finalnej wersji nowego formatu płyt głównych - BTX i PicoBTX – który zastąpi standard ATX. Nowe płyty, z całkowicie nowym układem podzespołów, mają natomiast sprawić, że komputery będą tańsze i co równie istotne - cichsze od obecnych. BTX stał się też podstawą platformy, która posłuży do produkcji urządzeń elektroniki użytkowej bazujących na podzespołach pecetów.

Czym BTX różni się od ATX?

Specyfikację ATX opracowano w 1995 roku. Od tego czasu na rynku dominują produkty wytworzone według tych wytycznych. W BTX przede wszystkim zupełnie inaczej rozłożono składniki na laminacie i zaplanowano lokalizację kart rozszerzeń, a wszystkie najbardziej nagrzewające się elementy płyt ułożono w jednej linii. Mają je chłodzić wielki radiator, przez który przepuszczane będzie chłodne powietrze zasysane z przodu obudowy i wyprowadzane (już nagrzane) z tyłu peceta. W związku z tym do BTX niezbędne będą specjalne obudowy, z odpowiednio przygotowanymi kanałami wentylacyjnymi. Dzięki zastosowaniu jednej "chłodziarki" cena pecetów najprawdopodobniej się obniży.

Slot PCI Express, przewidziany do kart graficznych, umieszczono nie na linii mocno nagrzewających się części, lecz na skraju górnej krawędzi płyty. Dzięki temu strumień chłodnego powietrza powinien docierać także do tego podzespołu, który dość mocno się rozgrzewa.

Producenci kart graficznych będą musieli się przestawić na inny rodzaj projektów, bo w obudowie BTX zmieszczą się jedynie niskie i nie za długie modele. Przykłady można zobaczyć już dziś, na zdjęciach pokazujemy "niski" GeForce FX 5300, wyposażony w interfejs PCI Express.

Gigantycznych rozmiarów radiator montowany będzie na procesorze. Za nim w rzędzie kolejno znajdzie się mostek północny, chroniony własnym małym radiatorem, a następnie mostek południowy, pozbawiony jakiegokolwiek chłodzenia.

Minipecety

Sloty PCI Express 1x, przeznaczone do instalacji nowych kart rozszerzeń, mają bardzo niewielkie rozmiary, co pozwala na konstruowanie małych pecetów. Takie mają być komputery wyposażone w płyty PicoBTX. Zakłada się, że znajdą się w pecetach z obudowami o pojemności poniżej 7 litrów.

Chodzenie różnych wymiarów

Podczas gdy BTX ma być wyposażone w układ chłodzenia o wysokości 8,6 cm, PicoBTX wymaga niższego radiatora – mniej więcej 6-centymetrowego. Pecety BTX mają pracować właściwie bezgłośnie. Dodatkowo płyty zyskają funkcję stałego monitorowania temperatury pracy nie tylko procesora, ale także miejsc, w których instalowane są karty rozszerzeń, pamięci oraz napędy dyskowe. W przypadku przekroczenia przez któryś z elementów ściśle określonej temperatury, zwiększa się wydajność systemu chłodzenia.

Osiem kanałów od Intela i Dolby

Ciekawe dzieje się w kwestii dźwięku, za którego generowanie odpowiada kodek zintegrowany z chipsetem płyt głównych. Znany wcześniej pod nazwą Azalia, pozwala na odtwarzanie dźwięku w konfiguracji 7.1, a dodatkowo obsługuje najnowsze technologie dekodowania Dolby Lalboratories z Dolby Pro Logic IIx włącznie. Ciekawostką i bardzo istotną funkcją jest możliwość odtwarzania kilku ścieżek audio jednocześnie, przy zachowaniu niezależności strumieni audio (np. dźwięk dwóch różnych utworów może płynąć z kolumn przednich i tylnych jednocześnie).

Ta funkcja pozwala na tworzenie instalacji &multiroom&, opartej na pececie. Dotychczas podczas odtwarzania kilku ścieżek audio poszczególne strumienie były miksowane, jeden zakłóca drugi. Azalia pozwala na przypisanie odpowiednich stref (np. pokój dzienny, jadalnia) do określonych gniazd audio, co umożliwia odgrywanie kilku ścieżek jednocześnie.

Kodowanie do DD

Azalia wykorzystuje kilka nowych technologii Dolby Laboratories. Kodeki Dolby oferowane są w trzech wariantach, różniących się liczbą zaawansowanych funkcji (od najprostszego Dolby Sound Room, poprzez Dolby Home Theater po Dolby Master Studio). Dolby będzie także certyfikowało produkty, które mają być oznaczone firmowym logo. W zależności od rodzaju kodeka, wymogi te będą niższe lub wyższe. Podstawowe można zobaczyć na załączonej fotografii.

Nowa funkcja Dolby Live będzie pozwalała na kodowanie dowolnego rodzaju ścieżek do formatu Dolby Digital 5.1. Nie jest to nowość, bo już wcześniej realizowały to chipsety NVIDII. U Intela i innych producentów będzie to jednak spory przełom. Wraz z Dolby Live pojawi się ciekawe oprogramowanie DD Stereo Creator, pozwalające na samodzielne tworzenie ścieżek 5.1, które następnie zapisujemy na płytę DVD (np. do filmu z wakacji dodajemy podkład w 5.1).

Kodek ma zapewniać wysoką jakość dźwięku. Będzie możliwa praca w trybie 32-bit/192 kHz (96 kHz w trybie wielokanałowym). Intel rozmawia teraz z wytwórniami fonograficznymi o zezwoleniu na odtwarzanie przez Azalię płyt DVD-Audio.

USB bez kabli - z wojska do pecetów

Jeśli chodzi o rozwiązania bezprzewodowej komunikacji, to oprócz założeń nowych standardów sieci WiFi (o większym niż dotychczas zasięgu i przepustowości), na uwagę zasługuje bezprzewodowe USB 2.0, które ma pracować w paśmie Ultra Width Band (UWB), do tej pory służącym armii amerykańskiej.

UWB pokrywa szeroki zakres pasma w okolicach 7 GHz. Pozwala na bardzo szybkie przesyłanie danych na krótkie odległości (do 10 m w pomieszczeniach zamkniętych i 100 m na otwartej przestrzeni). Transfery mogą dochodzić nawet do 1 Gb/s. Do przesłania sygnału używa się technologii OFDM, która pozwala na impulsowe, różniące się amplitudą przesyłanie pakietów danych (konkurencyjne standardy są oparte na transmisji ciągłej). W praktyce WUSB działa następująco: „w powietrze” wysyłanych jest po 300-500 identycznych pakietów danych. Odbiornik jest wyposażony w cyfrowy dekoder, który identyfikuje docierające pakiety danych i składa je w ciąg informacji. Oczywiście przyjmuje tylko jeden z wysłanych 300-500 takich samych "kawałeczków", a pozostałe automatycznie są odrzucane.

OFDM pozwala także na wybranie wolnej przestrzeni pasma w czasie rzeczywistym, nie ma więc obaw, że zostanie zakłócona część zakresu zarezerwowana np. dla radioamatorów.

WUSB 1.0 występuje na razie pod zaproponowaną przez Intela nazwą standardu 802.15.3a. Do końca roku ma się okazać, czy standard zostanie zaakceptowany. Ważną informacją jest to, że będzie kompatybilny praktyczne ze wszystkimi innymi standardami transmisji bezprzewodowej, m.in. z Bluetooth, W1394.

WUSB pozwoli na pozbycie się kabli w wielu środowiskach. Urządzenia audio-wideo bez problemu będą mogły się komunikować za pośrednictwem tych sieci. Telewizja wysokiej rozdzielczości wymaga 19,2 Mb/s do przesłania sygnału, dźwięk 5.1 to 13,8 Mb/s, a przeciętny monitor to 63 Mb/s. W początkowej fazie WUSB będzie dysponowało transferami na poziomie 100 Mb/s. Jak już wspomnieliśmy, bez większych problemów przepustowość może być jednak zwiększana nawet o 1 Gb/s.


Zobacz również