IDF: notebook z czterema wyświetlaczami

Intel zaprezentował prototypowy model notebooka, wyposażony w cztery wyświetlacze. To jedna z najbardziej nietypowych informacji, jaka napływa do nas z San Francisco, areny konferencji Intel Developer Forum.

David Perlmutter, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Architecture Group, prezentuje komputer Tangent Bay

Ranking produktów PC World - notebooki

Prototypowe urządzenie nosi nazwę "Tangent Bay" i wyposażone jest w główny ekran LCD oraz trzy pomocnicze panele dotykowe OLED, umieszczone nad klawiaturą. Podczas pokazu na IDF wykorzystano je do obsługi odtwarzacza muzycznego, cyfrowego albumu ze zdjęciami i kalkulatora, podczas gdy na ekranie głównym wyświetlana była inna aplikacja.

Intel zaprezentował prototypowy notebook z nadzieją, że producenci komputerów podchwycą tę ideę i zaoferują bazujące na niej komercyjne produkty. W dziale koncernu, odpowiedzialnym za zbudowanie "Tangent Bay", wcześniej powstały prototypy przenośnych urządzeń internetowych, czyli MID-ów, które zyskały uznanie niektórych wytwórców. Przyczynkiem do powstania takiej maszyny były wyniki badania dotyczącego sposobu korzystania z komputera przenośnego (okazało się, że niektórzy użytkownicy notebooków mają od 20 do 30 uruchomionych jednocześnie programów).

Mały ekran wydaje się idealny do niektórych zastosowań, jak choćby do obsługi mikrobloga na Twitterze bądź aktualizacji profilu w serwisie społecznościowym. Aplikacje można przenosić między wyświetlaczami OLED metodą "przeciągnij i upuść".

Komputer wykorzystuje procesor dwurdzeniowy Core 2 i zintegrowany chipset graficzny. Przedstawiciele Intela nie ujawnili jego szczegółowej specyfikacji.

Cztery wyświetlacze w notebooku to na razie rekord - dotychczas byliśmy świadkami premier komputerów przenośnych wyposażonych maksymalnie w dwa ekrany (np. Lenovo ThinkPad W700ds czy Asus M50).