IDF2007: procesory Caneland i nowe platformy

Intel ujawnił na odbywającej się w Chinach konferencji IDF, że w trzecim kwartale br. wprowadzi na rynek nową rodzinę procesorów serwerowych o kodowej nazwie Caneland.

Będą to dwu czterordzeniowe układy Xeon 7300 pobierające 80 i 50 watów mocy, przeznaczone do instalowania w serwerach stelażowych oraz kasetowych. Ma to być odpowiedź Intela na poczynania firmy AMD, której procesor Barcelona trafi do rąk producentów serwerów w połowie tego roku.

Intel pracuje również nad nową platformą obliczeniową klasy enterprise, która będzie miała postać pojedynczego układu scalonego. Projekt o nazwie Tolopai przewiduje zbudowanie platformy opartej na technologii SOC (System-on-chip (SOC). Po zintegrowaniu wiele elementów wchodzących w skład systemu obliczeniowego powstanie platforma oparta na jednym układzie scalonym (standardowo są to cztery układy), pobierająca o ok. 20% mocy mniej niż używane obecnie platformy.

Kolejna nowość Intela nosi nazwę Larrabee. Jest to programowalna architektura, na bazie której będzie można projektować wysoko wydajne systemy obliczeniowe, zdolne przetwarzać dane z szybkością liczoną w teraflopach.