IDF2008: Oficjalna premiera Centrino 2

Premiera platformy mobilnej Montevina (zastąpi aktualnie dostępną platformę z Penrynami) otrzyma nową nazwę i symbol - Centrino 2. Intel uznał, że zmiany technologiczne są na tyle istotne, że pozostawienie nazwy Centrino byłoby niewystarczające.

Jak zwykle przy wymiany platformy mobilnej, Intel zamierza zmodyfikować wszystkie najistotniejsze podzespoły. Procesorem będzie Penryn, który dopiero teraz trafia do komputerów mobilnych. Nowy będzie chipset Cantiga, który zaopatrzony zostanie w zintegrowany układ graficzny GMA X4500 o dużo większych możliwościach niż obecny.

IDF2008: Oficjalna premiera Centrino 2

Logo Centrino 2

Układ ma pozwalać na płynne wyświetlanie filmów w wysokiej rozdzielczości (w teście HQV badającym jakość obróbki wideo osiąga ponoć 120 punktów na 130 możliwych). Jako pierwszy zintegrowany układ Intela będzie dysponował dynamiczną zmianą częstotliwości taktowania i napięcia.

IDF2008: Oficjalna premiera Centrino 2

Składniki platformy mobilnej Montevina

Maksymalna częstotliwość zintegrowanego układu graficznego ma wynosić 640 MHz. Intel twierdzi, że przeciętny komputer bazujący na Montevinie będzie na tyle energooszczędny, że bez ładowania akumulatora wystarczy do obejrzenia filmu w rozdzielczości Full HD trwającego 2,5 godziny. Pobór mocy nowych procesorów to maksymalnie 25W. Istotną nowością jest nowy kontroler sieciowy integrujący w sobie układ odpowiedzialny za współpracę z sieciami WiMAX.

A po Montevinie...

Montevina to można powiedzieć bliska przyszłość (premierę ma mieć na targach Computex 2008), natomiast znamy już parę szczegółów kolejnej platformy Calpella. Pojawi się w 2009 i obędzie złożona z nowego procesora Nehalemem, nowego układu graficznego, odmiennych mechanizmów zarządzanie energią i ciekawych systemów zabezpieczenia danych przed nieautoryzowanym dostępem.

IDF2008: Oficjalna premiera Centrino 2

Nowy kontroler sieciowy ze zintegrowanym układem WiMAX

IDF2008: Oficjalna premiera Centrino 2

Demo technologiczne nowego kontrolera WiFi jaki znajdzie się w platformie Mobilnej Calpella. Kontroler dysponuje dynamicznym zarządzaniem energią.

Jeszcze przed jej premierą, pod koniec roku 2008 firma ma zaoferować technologię Intel Anti-theft, która uzupełni i rozszerzy istniejące rozwiązania czołowych producentów oprogramowania i komputerów. Technologia skupia się na odzyskiwaniu zasobów, ochronie przed kradzieżami oraz zabezpieczaniu danych. Nowością w kontrolerze sieciowym Calpelli będzie dynamiczne zarządzanie zasilaniem WiFi (zaprezentowane pierwsze demo, gdzie podczas przerw w odbiorze i nadawaniu danych kontroler natychmiastowo przechodzi w stan uśpienia. Taki system ma pozwolić na obniżenie zużycia energii przez kontroler WiFi o ok 40%.