IE 8 - ostatnia przeglądarka Microsoftu na Tridencie?

W ubiegłym miesiącu Microsoft ukończył prace nad Internet Explorerem 8 - 21 lutego br. produkt uzyskał status RTM. W Sieci zaczęły się pojawiać spekulacje, jakoby IE8 był ostatnią przeglądarką Microsoftu opartą na silniku Trident.

Finalny build Internet Explorera 8 oznaczony jest numerem 8.0.6001.18691 (edycja dla Visty). Obecnie czekamy na publiczną premierę produktu, najprawdopodobniej nastąpi to około 19 marca br., podczas konferencji MIX 09 (w zeszłym roku na MIXie udostępniona została pierwsza beta IE8). Natomiast już 26 marca gigant z Redmond rozpocznie kampanię promocyjną następcy Internet Explorera 7.

IE8 opiera się na silniku Trident, który pomimo wielu lat rozwoju nadal ma opinię sprawiającego problemy i niedostosowanego do obowiązujących standardów webowych (choćby wytycznych W3C). Świadczy o tym chociażby lista obejmująca 2400 popularnych stron, niekompatybilnych z nowym IE.

Zespół badawczy Microsoft Research pracuje obecnie nad projektem o nazwie kodowej Gazelle. Nowy prototyp charakteryzuje się większym bezpieczeństwem oraz lepszą wydajnością w stosunku do wszystkich popularnych silników stosowanych w przeglądarkach internetowych. Więcej o nim przeczytasz w artykule pt.: "Gazela - bezpieczniejsza przeglądarka".

W Sieci dyskutuje się na temat przyszłych edycji IE. Microsoft prawdopodobnie zarzuci Tridenta na rzecz innego engine'u - niekoniecznie Gazeli. Niektórzy twierdzą, że będzie to Webkit (wykorzystany w Chromie Google'a i Safari Apple'a). Z drugiej strony porzucenie Tridenta może się wiązać z wieloma konsekwencjami dla firm trzecich, które dostosowywały przez lata swoje produkty do wymagań silnika IE.

Z pewnością więcej, zarówno o Gazeli, jak i być może o przyszłej wersji Internet Explorera, dowiemy się na tegorocznym MIXie 09, który rozpocznie się w następnym tygodniu.