IE 8 za niecałe dwa tygodnie

Internet Explorer 8 osiągnął status RTM 21 lutego br. Finalna kompilacja została oznaczona numerem 8.0.6001.18691 (wersja dla Visty). Teraz z niecierpliwością wyczekujemy publicznej premiery nowej przeglądarki Microsoftu. Już w następnym tygodniu gigant z Redmond ma podać dokładną datę dostępności produktu dla klientów końcowych. Premiera nastąpić ma w tygodniu rozpoczynającym się 16 marca br.

O uzyskaniu statusu RTM przez Internet Explorera 8 poinformowaliśmy jako pierwsi w Polsce. Obecnie IE 8 znajduje się rękach testerów oraz subskrybentów MSDNu i TechNetu Plus.

O prawdopodobnej dacie publicznej premiery informował serwis TechARP, powołując się na źródła bliskie Microsoftowi. Według wcześniejszych zapowiedzi miało mieć to miejsce w pierwszym tygodniu marca. Tak się jednak nie stało. Obecnie redakcja serwisu utrzymuje, iż stanie się to w tygodniu rozpoczynającym się od 16 marca br., a już pomiędzy 9 a 13 dniem obecnego miesiąca Microsoft ma poinformować o planowanej dacie premiery.

Finalna wersja przeglądarki udostępniona zostanie dla użytkowników Windows XP oraz Visty oraz serwerowych wersji okienek Microsoftu (Server 2003 i 2008), zarówno w wersjach 32-bitowych, jak i x64. Nowy IE 8 to także integralna część następcy Visty - Windows 7. Kilka dni po premierze produkt znajdzie się także w usłudze Windows Update.

Najnowsza edycja IE wprowadza sporo nowości. Dodano możliwość przeglądania w trybie prywatności (znanym także jako tryb porno), mechanizm przywracania zamkniętych kart oraz usprawniono wbudowany filtr antyphishingowy - SmartScreen. Szczególnie godne uwagi są dwie funkcje: obiekty WebSlices oraz Działania.

Warto przeczytać: artykuł "Internet Explorer 8 RC1 - co nowego?"