IE traci, FireFox napiera

Udział Internet Explorera w rynku przeglądarek internetowych spadł poniżej 90% - wynika z danych, przedstawionych przez holenderską firmą OneStat.com. Tam, gdzie traci IE, zyskuje FireFox - przedstawiciele Mozilla Foundation poinformowali właśnie, że liczba pobrań open source'owej przeglądarki przekroczyła już 5 mln.

Zaprezentowane przezhttp://OneStat.com dane ilustrują preferencje 2 mln internautów z ponad 100 krajów. Z opracowania wynika, że w trzecim tygodniu listopada z różnych wersji Internet Explorera korzystało w sumie 88,9% internautów - czyli o 5% mniej niż jeszcze pół roku temu. Na spadku popularności IE zyskały przede wszystkim przeglądarki autorstwa Mozilla Foundation - FireFox i Mozilla - ich popularność wzrosła od maja o 5%, do 7,4%.

Podobny trend można zauważyć również w Polsce - z danych serwisuhttp://Ranking.pl wynika, że w ciągu ostatnich trzech tygodni Internet Explorer sukcesywnie tracił udział w rynku (między 26.X a 1.XI wynosił on 90,7%, zaś w kolejnych tygodniach, odpowiednio, 90,5% oraz 90%). Równocześnie rosła popularność Firefoksa - z 2,2% udziału w rynku w tygodniu 26.X - 1.XI, przez 2,4% od 2.XI do 8.XI, aż do 2,6% w tygodniu 9.XI - 15.XI. Warto jednak zauważyć, że w Polsce FireFox nie jedynym poważnym konkurentem IE - tytuł ten należy się również Operze, z której korzysta w tej chwili 4,4% rodzimych internautów.

Zobacz również:

  • Firefox 115 to ostatnia wersja, która zadziała na Windows 7 i 8
  • Mozilla przeprasza użytkowników Firefoxa. Za co?

Zdaniem analityków, główną przyczyną trwającego od kilku miesięcy spadku popularności przeglądarki Microsoftu są pojawiające się co kilka dni, kolejne doniesienia o groźnych błędach w zabezpieczeniach Internet Explorera.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: