IE7 - aktualizacja krytyczna?

Microsoft poinformował, że kolejna wersja przeglądarki Internet Explorer - oznaczona numerem 7 - zostanie dostarczona klientom poprzez mechanizm automatycznej aktualizacji. Nastąpi to najprawdopodobniej w czwartym kwartale bieżącego roku.

Koncernowi zależy na tym, by nową przeglądarkę zainstalowało jak najwięcej użytkowników - przede wszystkim dlatego, że zawiera ona wiele innowacji, znacząco podnoszących poziom zabezpieczeń. Dlatego też będzie ona dystrybuowana w ramach systemu automatycznej aktualizacji - aczkolwiek, jak mówi Gary Schare, szef działu odpowiedzialnego za IE7, przed jej zainstalowaniem użytkownik zostanie zapytany o zgodę (będzie miał do wyboru trzy opcje: 'Zainstaluj', 'Zainstaluj później', 'Nie instaluj'). "Automatyczna aktualizacja stworzona została co prawda po to, by patche instalowane bez żadnej akcji ze strony użytkownika, jednak uznaliśmy, że w przypadku tak ważnego uaktualnienia lepiej będzie, jeśli użytkownik wyrazi na to zgodę" - mówi Gary Schare.

Użytkownicy, którzy nie korzystają z automatycznej aktualizacji, będą mogli ją pobrać np. ze strony Microsoftu. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli też, że zamierzają przygotować narzędzie dla administratorów sieci korporacyjnych, które umożliwi im czasowe wstrzymanie aktualizacji przeglądarki na administrowanych przez nich komputerach (np. do czasu przetestowania, czy IE7 poprawnie współpracuje z wykorzystywanym w danej firmie oprogramowaniem).

Przypomnijmy, że przeglądarka Internet Explorer 7 dostępna jest aktualnie w wersji testowej (beta 3). Finalna wersja - której udostępnienie planowane jest na koniec bieżącego roku - zawierać ma szereg nowych opcji i narzędzi poprawiających bezpieczeństwo oraz wygodę użytkownika - m.in. filtr antyphishingowy, system przeglądania stron w panelach czy obsługę wątków RSS.