IE7 - jest finalna wersja!

Nowe funkcje

Choć właściwie chyba powinniśmy pisać o "starych funkcjach" - bo większość nowych opcji znana jest od dawna (tzn. od chwili udostępnianie pierwszej wersji testowej) i wielokrotnie je omawialiśmy. Nie zmienia to faktu, że wydanie finalne nowej przeglądarki jest wydarzeniem na skalę światową. Przypomnijmy co takiego oferuje "siódemka".

Nowy sposób przeglądania stron internetowych - znany już od wielu lat w konkurencyjnych produktach - dzięki popularności IE powinien trafić do każdego komputera z systemem Windows XP. Trudno przecenić wygodę otwierania kilku lub kilkunastu witryn w jednym oknie przeglądarki. Przełączanie się pomiędzy nimi następuje błyskawicznie, a na pasku zadań nie ma bałaganu. Każda karta (widoczna u góry ekranu) posiada opis strony (np. IDG.pl lub Onet.pl). Nawet jeśli czekasz na pobranie kilku skomplikowanych elementów graficznych, możesz przeglądać wiadomości dostępne na innej karcie.

Jeśli już jesteśmy przy wiadomościach, to nowe wydanie posiada obsługę kanałów RSS, czyli agreguje wiadomości wysyłane przez najróżniejsze serwisy informacyjne za pomocą XML. Jeśli na stronie jest dostępny taki kanał, to ikona na pasku narzędzi zmienia kolor na pomarańczowy. Po kliknięciu rozwija się pełna lista tematów ułożonych według daty. Naszym zdaniem korzystanie z kanałów aktualności w przeglądarce nie jest tak wygodne jak osobny czytnik (np. RSSBandit), jednak każdy ma prawo do własnego zdania.

Kolejną nowością jest poprawienie bezpieczeństwa, na które utyskiwało wielu użytkowników. Po instalacji nowej wersji przeglądarki system zostaje wyposażony w filtr zabezpieczający przed oszustwami internetowymi. Zmieniono również formę powiadamiania użytkownika o szyfrowaniu połączenia np. z witryną bankową - obok paska adresu widoczna jest wielka kłódka. Warto również wspomnieć o poprawionej obsłudze kontrolek ActiveX - Microsoft zapewnia, że teraz znacznie trudniej będzie je wykorzystać do przeprowadzenia ataku na komputer, nawet jeśli okaże się, że jakaś kontrola zawiera lukę w zabezpieczeniach.

Nowością w IE jest także opcja "Delete Browsing History", która umożliwia natychmiastowe wykasowanie wszelkich danych zgromadzonych podczas surfowania po WWW - m.in. plików tymczasowych, Cookie, historii odwiedzonych stron, formularzy czy haseł. Gwoli sprawiedliwości przyznać trzeba, iż konkurencyjne produkty opcję taką posiadają od dawna.

Na koniec warto wspomnieć o możliwości skorzystania z paska wyszukiwarki, dzięki któremu można znaleźć frazę bez konieczności otwierania strony gogle.pl. Działa również wyszukiwanie z poziomu paska adresu - po wpisaniu "g pcworld" wyszukiwana jest fraza "pcworld" przez serwis Google. Mała rzecz a cieszy...

Nam osobiście podobał się sposób wyświetlania czcionek - są one bardzo wyraźne i "ostre". Od razu nasuwa się porównanie z systemem Mac OS X, co w tym przypadku wyszło na dobre.

Więcej informacji oraz plik do pobrania znaleźć można na stronie Microsoftu.