IE9 Platform Preview 7 - bardzo szybka Chakra

Microsoft opublikował siódmą odsłonę Platform Preview przeglądarki Internet Explorer 9. W najnowszej odsłonie, IE9 poprawił wynik silnika JavaScript i znalazł się na pierwszym miejscu w teście SunSpider.

Siódma odsłona Platform Preview ukazała się ledwie 3 tygodnie po IE9 Preview 6, który zwiększał liczbę obsługiwanych funkcji HTML5, uruchamiając m.in. transformacje CSS w przestrzeni 2D.

Okazuje się, że w najnowszej wersji, warto spojrzeć zwłaszcza na wyświetlanie skryptów JS. Silnik o nazwie kodowej "Chakra" według IEBlog jest teraz najszybszy na rynku.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność w Polsce i na świecie [grudzień 2022]

Potwierdzają to załączone wyniki testu SunSpider JS Benchmark, który przeprowadzili twórcy IE9. Ich przeglądarka wyprzedziła, w szybkości renderowania, wersje testowe programów Chrome 8.0 Beta i Opera 11 Alpha.

Wątpliwości dot. testu zgłosił m.in. inżynier Mozilli - Rob Sayre, który twierdzi, że Microsoft mógł "podkręcać" wyniki w wybranym teście.

Dyrektor generalny działu IE, Dean Hachamovitch mówi, że Microsoft nie przywiązuje dużej wagi do wyników testu. Benchmarki niezbyt realistyczne pokazują szybkość przeglądarek i lepsze byłyby testy wykonywane w realnych sytuacjach - dodaje.

Choć nie wiemy, czy Hachamovitch zapoznał się z wynikami testu Strangeloop, które - delikatnie mówiąc - nie są najlepsze dla IE9 beta, przyznajemy, że 1. miejsce w SunSpider i tak robi spore wrażenie.

Podobnie, jak nowy zestaw aplikacji w IE Test Drive, akceleracja sprzętowa wyświetlania i API do pomiarów wydajności renderingu.

IE9 Platform Preview 7 pobrać można na oficjalnej stronie projektu.