IE9 zwalnia na popularnych stronach

Szybkość jest znakiem rozpoznawczym Internet Explorera 9. Szef firmy optymalizującej sieć Strangeloop twierdzi jednak, że ulepszenia są nieistotne w większości popularnych serwisów. IE9 wspiera nowoczesne technologie, lecz nie wyświetla zwykłych stron szybciej niż Internet Explorer 8.

Joshua Bixby, prezes Strangeloop, skorzystał z benchmarku Webpagetest, by zmierzyć osiągi wersji Internet Explorera od szóstej do dziewiątej (beta), włączając w to wydajność wideo. Bixby odkrył, że dla 200 najpopularniejszych stron rankingu Alexa, IE9 beta był tylko nieco szybszy niż jego poprzednik pod względem średniego czasu pierwszego wczytania strony i nieco wolniejszy pod względem czasu rozpoczęcia wyświetlania.

Pomiary wskazują, że największy postęp w historii Internet Explorera to wersja 8. Z drugiej strony, inne benchmarki JavaScript wskazują, że nowy silnik JS "Chakra" sprawia, iż strony są szybsze i lepiej reagują. Nie całkiem zgadza się z tym Kent Alstad, dyrektor ds. technicznych Strangeloop.

"Moja konkluzja jest taka, że IE9 jest głównie skupiony na HTML5 i przyśpieszeniu JavaScript. Podejrzewam, że strony z rankingu Alexa, by być szybsze i bardziej użyteczne dla większej liczby osób, nie wykorzystują najnowszych rozszerzeń" - napisał Alstad w notatce do Bixby'ego.

Inaczej mówiąc, zwiększenie szybkości IE9 dotyczy nowych technologii, takich jak HTML5 i Ajax, które mogą stać się popularne w przyszłości. Wyniki Alstada i Bixby'ego trzeba też przyjąć z pewnym zastrzeżeniem: Strangeloop zarabia na optymalizacji stron, więc wyniki testów wygodnie łączą się z interesem firmy.

W każdym razie, IE9 ma do zaoferowania znacznie więcej niż czas wczytywania stron. Przeglądarka stosuje nowy, minimalistyczny interfejs użytkonika, podobnie jak Chrome 8 i Firefox 4. Umożliwia też użytkownikom Windows 7 lepszą integrację z systemem.

Według testów Engadget, IE9 działa szybciej niż jego poprzednik, ale wciąż wolniej niż Chrome i Firefox - zużywa natomiast mniej pamięci od tych przeglądarek.