IEA: możliwe jest zmniejszenie o 50% globalnego zużycia energii przez urządzenia elektroniczne

Zużycie energii przez technologie komunikacyjne oraz elektronikę konsumencką (np. komputery, telefony komórkowe i telewizory) może być zredukowane nawet o 50 procent przy wykorzystaniu obecnie dostępnych wydajnych energetycznie technologii - wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii.

Udział elektronicznych urządzeń w globalnym zużyciu energii stale rośnie. W związku z tym IEA (International Energy Agency - Międzynarodowa Agencja Energii) pragnie wywrzeć nacisk na rządy, aby podjęły działania zmuszające producentów sprzętu do stosowania bardziej wydajnych energetycznie technologii.

Jeżeli tak się nie stanie, według IEA zapotrzebowanie na energię przez konsumenckie technologie zostanie do roku 2022 podwojone, natomiast do roku 2030 potrojone i osiągnie poziom aż 1700 terawatogodzin.

Co należy robić, aby temu zapobiec?

Np. korzystać z lepszych komponentów oraz tworzyć urządzenia i oprogramowanie, które razem będą mądrzej pracowały (np. prąd pobierany będzie wyłącznie wtedy kiedy jest to potrzebne).

Nobuo Tanaka, Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii zwraca uwagę na fakt, że "wiele mobilnych urządzeń jest daleko bardziej wydajnych energetycznie od tych, które podłączane są do sieci. Jego zdaniem "ze względu na to, że przedłużenia czasu pracy na baterii jest ogromnie ważne dla klientów, producenci sprzętu starają się tworzyć produkty, które cechują się niewielkim apetytem na energię."


Zobacz również