IEEE akceptuje standard roamingu dla sieci WLAN

Organizacja IEEE zakończyła prace nad standardem 802.11r, dzięki któremu użytkownicy urządzeń sieciowych wyposażonych w bezprzewodowy interfejs Wi-Fi mogą korzystać z roamingu, przełączając się automatycznie i płynnie między poszczególnymi punktami dostępowymi. Standard jest bardzo ważny szczególnie w przypadku aplikacji głosowych, takich jak VoIP.

IEEE pracowała nad standardem od czterech lat. Oryginalny standard IEEE 802.11 opracowano z myślą o tym, że użytkownik korzysta z usług jednego punktu dostępowego. Jednak duże, korporacyjne sieci WLAN są na tyle rozległe fizycznie, że muszą być obsługiwane przez wiele punktów dostępowych. Brak mechanizmów roamingu powoduje, że użytkownik (np. notebook czy telefon VoWLAN) musi się przełączać między kolejnymi punktami dostępowymi "na piechotę", uwierzytelniając się wtedy za każdym razem (w oparciu o protokół 802.1x) od początku, co wiąże się z utratą na kilka sekund łączności w siecią WLAN. Stąd powstała konieczność opracowania standardu 802.11r.

Standard 802.11r (znany również pod nazwą Fast Basic Service Set Transition) pozwala przełączać się płynnie między punktami dostępowymi w czasie krótszym niż 50 milisekund. Jest niezwykle istotne np. w przypadku aplikacji VoIP, gdyż jest to tak krótka przerwa, że rozmawiające ze sobą strony nie zauważają tego faktu.

Uruchamiając aplikacje Wi-Fi/VoIP, dostawcy tego rodzaju rozwiązań używają obecnie słabszych mechanizmów bezpieczeństwa (np. szyfrowania WEP) i kierują ruch VoIP do oddzielnych sieci VLAN, po to aby chronić przed zagrożeniami resztę sieci. Niektórzy implementują firmowe mechanizmy, pracujące podobnie jak protokół 802.11r. Jeszcze inni (np. Meru i Extricom) budują sieci, w których nie można stosować roamingu, ponieważ wszystkie punkty dostępowe korzystają z tego samego kanału.

Stowarzyszenie Wi-Fi Alliance podjęło wcześniej (w czerwcu br.) trud testowania rozwiązań Wi-Fi/VoIP, przyznając produktom spełniającym określone wymagania certyfikat Wi-Fi Certified Voice-Personal. Jednak certyfikat taki przyznano produktom oferowanym tylko przez niektóre firmy (np. Cisco i Meru). Po zaakceptowaniu przez IEEE standardu 802.11r, Wi-Fi Alliance weźmie to zapewne pod uwagę i opracuje nowy schemat przyznawania certyfikatów.


Zobacz również