IEEE pracuje nad gigabitowym Wi-Fi

Przedstawiciele instytutu IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), zajmujący się aktualnie ustalaniem ostatnich szczegółów odnośnie standardu sieci bezprzewodowych 802.11n, pozwalającego na transmisję danych z prędkością 100 Mbps, pracują coraz intensywniej nad projektem gigabitowego WLAN-u.

Już w ubiegłym roku w ramach IEEE została utworzona specjalna grupa badawcza o nazwie VHT (Very High Throughput), której zadaniem jest ustalenie zmian w standardzie 802.11, koniecznych do wprowadzenia w celu obsługi tak dużych prędkości transmisji danych w sieci WLAN. Mówi się o wykorzystaniu dwóch częstotliwości: 60 GHz dla połączeń na stosunkowo krótkim dystansie oraz powyżej 6 GHz, czyli w okolicach funkcjonowania obecnych standardów 802.11a oraz 802.11n (5 GHz).

Na ostatnim spotkaniu członkowie grupy VHT zdecydowali o utworzeniu kolejnej grupy zadaniowej (jeszcze nie mającej nazwy), która miałaby się zająć dalszym dopracowywaniem nowego standardu szybkiego WLAN-u. Przedstawiciele grupy VHT zapowiadają, że przekroczenie bariery 1 Gbps i ustanowienie standardu może zająć 2 lata, zaś pierwsze urządzenia pojawiłyby się na rynku konsumenckim w ciągu 3 lat. Tymczasem plany IEEE zakładają zakończenie prac nad standardem gigabitowego Wi-Fi do 2012-2013 roku.

W projekt jest już zaangażowanych wielu poważnych graczy rynku IT, między innymi Atheros, Broadcom, Intel, Marvell, Motorola oraz Nortel.


Zobacz również