IFA 2005 - rozpusta dla maniaków audio-wideo

Co dwa lata, w Berlinie odbywają się największe na świecie targi elektroniki użytkowej. To na nich prezentowane są najważniejsze premiery sezonu, a producenci wyciągają asy z rękawa mające pogrążyć konkurentów. Co rok, IFA gromadzi też coraz więcej firm dotychczas skoncentrowanych na produktach komputerowych. Nie inaczej było i tym razem. Dominującym tematem imprezy była z pewnością telewizja wysokiej rozdzielczości HDTV, z którą to wszyscy łączą wielkie nadzieje. Po latach europejskich sporów na temat przyjęcia określonego standardu HDTV, w końcu wysoka rozdzielczość w telewizorach znajdujących się w domach Europejczyków stanie się faktem.

W wielu krajach europejskich HDTV lada dzień zacznie działać, u naszych niemieckich sąsiadów będzie to prawdziwa nawałnica kanałów, bo HDTV nadają już (na razie w postaci sygnału testowego) praktycznie wszyscy liczący się tam nadawcy prywatni. Z IFY przywieźliśmy informacje o perełkach wystawy, które chcielibyśmy zaprezentować Wam w naszej relacji.

Zanim przejdziemy do zaprezentowania fotoreportażu z wystawy warto przedstawić Miss IFA, symbol targów. Oto ona. Jeśli nie interesują Was nowinki technologiczne, to mamy nadzieję, że choć Miss IFA wynagrodzi Wam czas spędzony na lekturze tego artykułu ;)

IFA 2005 - rozpusta dla maniaków audio-wideo

Miss IFA, dziewczyna będąca symbolem targów już od 4 lat. Oczeńcie sami czy słusznie.

Telewizory

HDTV może występować w różnych odmianach. Standardem jest obecnie nadawanie sygnału w rozdzielczości 1280x720 pikseli (czyli 720p). Taka rozdzielczość od kilku lat obowiązuje wśród nadawców amerykańskich i azjatyckich. Jest to nowość w Europie, podczas gdy wspomniane już państwa przymierzają się do przejścia na nadawanie sygnału w pełnej rozdzielczości HDTV - 1920x1080 pikseli. Taka rozdzielczość wymagana jest aby obraz wyświetlany na odbiornikach o wielkich przekątnych ekranu był dokładny i precyzyjny, mniej więcej nie przypominał jakością tego co mogą oglądać polscy konsumenci który nabyli telewizor plazmowy lub LCD i oglądają na nim programy telewizyjne standardowej rozdzielczości PAL.

IFA 2005 - rozpusta dla maniaków audio-wideo

Telewizory plazmowe marki Pioneer były jednymi z wyróżniających się jeśli chodzi o jakość obrazu. Na wszystkich wyświetlano sygnał z telewizji HDTV - niemieckiego Premiere

Na berlińskich targach wszędzie, dosłownie wszędzie było widać płaskie telewizory. I to nie byle jakie. Naszą prywatną nagrodę za najlepszy obraz targów możemy bez wahania przyznać najnowszemu, 65-calowemu panelowi plazmowemu marki Panasonic - TH-65PX500, który wyświetlał obraz w trybie 1080p. Obraz generowany przy wykorzystaniu najnowszego systemu przetwarzania obrazu PEAKS (Picture Enhancement Accelerator with Kinetic System) po prostu zwalał z nóg. Doskonale prezentowały się także płaskie panele firmy Pioneer, która wprowadziła ósmą generację swoich produktów reklamowanych jako PureVision Black. Znacznie poprawiono w nich reprodukcję czerni, która zwykle jest słabą stroną odbiorników plazmowych. Nowe modele Pioneera już na pierwszy rzut oka radzą sobie z nią o niebo lepiej niż poprzednia generacja.

IFA 2005 - rozpusta dla maniaków audio-wideo

Ten 80-calowy telewizor plazmowy Samsunga można kupić w sklepach. Cena ok 45 tys USD

LCD bez smużenia

Philips prezentował odbiorniki LCD wyposażone w nagrodzoną przez stowarzyszenie EISA technologię Clear LCD. Nowy system podświetlania i skanowania obrazu pozwala na zapewnienie podświetlenia tylko tym pikselom, które biorą udział w odwzorowaniu ruchu na ekranie. W rezultacie zjawisko smużenia praktycznie nie występuje. Dodatkowo w nowych matrycach poprawiono kontrast.

Złote LG

IFA 2005 - rozpusta dla maniaków audio-wideo

Zestaw kina dla nowobogackich? Czemu nie, LG ma takie coś w ofercie wraz z plazmą zdolną do wyświetlania obrazu 1080p

LG jak zwykle zaprezentowało swój zestaw kina domowego dla bogaczy bez gustu (choć o gustach się nie dyskutuje). Pozłacana obudowa kryła naprawdę wysokiej klasy ekran plazmowy także zdolny do wyświetlania pełnej rozdzielczości HD 1080p. Obraz był bardzo dobry, jednak wyraźnie ustępował temu jaki oferował najlepszy telewizor Panasonic.