IFA 2012: Dell prezentuje hybrydowy tablet XPS 10 i hybrydowy Ultrabook XPS Duo 12

Nadchodzący system Windows 8 w wersji RT doczekał się kolejnego urządzenia, które z niecierpliwością czeka na jego premierę. Mowa tutaj o tablecie Dell XPS 10. To jednak nie jedyny interesujący produkt, który szykuje dla konsumentów amerykański producent.


26 października premierę będzie miał najnowszy system operacyjny Microsoftu, czyli Windows 8. Jak pamiętamy, oferowany on jest także w wersji RT przeznaczonej do współpracy z urządzeniami zasilanymi procesorami zbudowanymi w oparciu o architekturę ARM.

Właśnie jednym z takich urządzeń jest zaprezentowany na targach IFA 2012 tablet Dell XPS 10, który cechuje się hybrydową konstrukcją. Oznacza to, że dysponuje specjalnym złączem, do którego można podpiąć opcjonalną stację dokującą oferującą fizyczną klawiaturę, touchpad i wbudowany akumulator. Co interesujące, ze względu na ten dodatkowy akumulator, nowy tablet pracując w "trybie Ultrabooka" ma pozwalać wedle zapewnień producenta na "wielodniową" pracę z dala od gniazdka elektrycznego.

Dell XPS 10

Dell XPS 10

Jeżeli chodzi o podstawowe parametry urządzenia, dysponuje ono 10-calowym ekranem o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, dwurdzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon S4 i 1 GB pamięci RAM.

XPS Duo 12

Oprócz opisanego wcześniej tabletu firma Dell szykuje dla konsumentów jeszcze jedno interesujące urządzenie. Jest nim XPS Duo 12, czyli hybrydowy przenośny komputer, który jednakże w odróżnieniu od modelu XPS 10 w pierwszej kolejności pełni funkcję Ultrabooka. Dzięki możliwości obrócenie zamocowanego na ramce ekranu może się on jednak złożyć jak klasyczny Tablet PC. Co więcej, wspomniany ekran to nie tylko ekran, ale tablet, który w razie potrzeby możemy całkowicie odłączyć. Oferuje on do dyspozycji użytkownika 12,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli oraz korzysta z procesoró Intel Ivy Bridge. Nad wszystkim czuwa natomiast system Windows 8 Pro.

Dell XPS Duo 12

Dell XPS Duo 12

Premiera i ceny

Niestety Dell nie podał żadnych informacji na temat daty premiery oraz cen nowych konstrukcji. Być może, przynajmniej jeżeli chodzi o model XPS 10, czeka na ruch ze strony Microsoftu, czyli na podanie przez niego ceny tabletu Surface RT.