IFA 2012: HP przedstawia dotykowe "spasione" Ultrabooki z Windows 8

Firma HP przedstawiła swoje pierwsze komputery przenośne skonstruowane z myślą o systemie Windows 8. Urządzenia noszą oznaczenia Spectre XT TouchSmart Ultrabook i Envy Touchsmart Ultrabook 4.


Zaprezentowane komputery przenośne skonstruowane z myślą o Windows 8 oczywiście posiadają multidotykowe ekrany, aby móc w pełni korzystać z możliwości najnowszego systemu Microsoftu, którego premiera została zapowiedziana na 26 października.

Spectre XT TouchSmart Ultrabook

Komputer ten dysponuje 15,6-calowym wyświetlaczem IPS Full HD, który umieszczono w smukłej (17,9 milimetra grubości) obudowie wykonanej z aluminium (całość waży 2,16 kilograma). Interesujący design dopełnia szyba, która sprawia, że praktycznie nie widzimy otaczającej ekran ramki.

We wnętrzu urządzenia znajdziemy:

- procesory Intel Core 3. generacji

- dysk SSD lub dysk hybrydowy z 32 GB SSD

- gigabitową kartę LAN

- porty: HDMI, USB 3.0, Thunderbolt

- czytnik kart pamięci

- kamerę HP TrueVision HD

- zestaw głośników wspomaganych technologią Beats Audio

Spectre XT pozwala również na skorzystanie z technologii Smart Connect, Identity Protection i Anti-Theft oraz szklanego touchpada. Warto jednak zauważyć, że pomimo tego, iż w porównaniu z innymi "piętnastkami" niewiele waży, to i tak określenie go mianem Ultrabook jest chyba pewnym nadużyciem.

Nowość pojawić się ma w sprzedaży w grudniu i kosztować minimalnie 1400 USD.

Envy Touchsmart Ultrabook 4

Komputer ten również może się pochwalić metalową obudową. Posiada mniejszy 14-calowy wyświetlacz HD (1366 x 768 pikseli), lecz waży tyle samo co poprzednik (może się to jednak zmienić jeżeli skorzystamy z opcjonalnego wyposażenia) będąc jednocześnie znacznie od niego grubszym (23 milimetry). Z udostępnionych informacji wynika, że zaoferuje on:

- procesory Intel Core 3. generacji

- porty: 2 USB 3.0, USB 2.0, HDMI

- gigabitową kartę LAN

- moduły WiFi b/g/n i Bluetooth 4.0

- system głośników (z Subwooferem) wspomagany technologią Beats Audio

- akumulator (wbudowany) pozwalający na maksymalnie 8 godzin pracy

Ponadto będzie pozwalał na skorzystanie w opcji z podświetlanej klawiatury i karty graficznej AMD z 2 GB pamięci.

Firma HP poinformowała, że Envy Touchsmart Ultrabook 4 "pojawi się w sprzedaży w USA na święta", natomiast jego cena "podana zostanie w późniejszym terminie". W serwisie liliputing.com znalazłem jednak informację, że będzie go można kupić już w październiku w cenie 749 USD (za wersję podstawową).