IFA 2019 - Huawei Kirin 990 z wbudowanym modemem 5G

Oto najbardziej zaawansowany chip od Huawei, który napędzał będzie Mate'a 30 i składanego Mate X.

Huawei oficjalnie zaprezentował mobilny procesor kolejnej generacji przeznaczony dla flagowych smartfonów. Mowa o układzie Kirin 990, który jest jednym z pierwszych układów SoC przeznaczonych dla urządzeń mobilnych z wbudowanym modemem sieci 5G. Procesor konkurował będzie z zaprezentowanym niedawno Exynos'em 980. Wiemy także, że Kirin'a 990 zobaczymy w najnowszych flagowych smartfonach z serii Mate 30, które zadebiutują już 19 września.

IFA 2019 - Huawei Kirin 990 z wbudowanym modemem 5G

Źródło: techadvisor

Firma informuje, że chip łączy w sobie kompatybilność z siecią 5G, inteligencję AI oraz 7 nm proces technologiczny. Huawei jest liderem w zakresie funkcji AI dzięki dedykowanemu NPU (jednostce przetwarzania neuronowego), która wbudowana jest także w poprzednie układy Kirin 970 oraz 980. Pozwala ona na przetwarzanie AI w trybie offline bezpośrednio na urządzeniu.

W chwili obecnej ciężko jest dyskutować o rzeczywistej wydajności procesora, ponieważ nie zaprezentowano jeszcze żadnego urządzenia, które byłoby w niego wyposażone. Wydajność z pewnością będzie wyższa od tej oferowanej przez układ Kirin 980. Na swoim briefingu prasowym Huawei informował, że ich układ ma o 9 procent wyższą wydajność wielordzeniową od konkurencyjnego chipa Qualcomm Snapdragon 855. W środku zastosowano również 16 rdzeniowy układ graficzny Mali-G76, który ma zapewniać o 25 procent wyższą wydajność od GPU umieszczonego w poprzedniku.

Huwaei twierdzi, że jego chip jest bardziej kompaktowy od rozwiązań konkurencji. Modem 5G może osiągnąć maksymalną prędkość pobierania na poziomie 2,3 Gbps. Procesor posiada funkcję inteligentnego korzystania zarówno z sieci 4G, jak i 5G w tym samym czasie.

Kirin 990 zostanie wykorzystany w smartfonach Mate 30, które zostaną zaprezentowane już 19 września. Układ znajdzie się również w składanym Mate X oraz przyszłorocznych P40.

Huawei zaprezentowało również nowe słuchawki FreeBuds 3, P30 Pro w nowej wersji kolorystycznej oraz z Androidem 10 na pokładzie.