IFA 2019 - Sharp i Dynabook 5G oraz 8K w modzie

Sharp wraz z Dynabook skupił się na rozwoju nowych technologii.

Sharp jest znanym producentem sprzętu wideo z Japonii. Od lat firma konkuruje między innymi z Sony. Sharp w Polsce może kojarzyć się z telewizorami z serii Aquos, drukarkami oraz projektorami. Na rodzimym rynku produkowane są również smartfony z systemem operacyjnym Android. Dynabook to z kolei nic innego, jak Toshiba pod nową nazwą. Rebranding rozpoczął się w kwietniu 2019 roku.

IFA 2019 - Sharp i Dynabook 5G oraz 8K w modzie

Prezentacja Shapra opierała się głownie na nowościach rynkowych czyli sieci 5G oraz rozdzielczości 8K. Według Japońskiego producenta oba te elementy świetnie się ze sobą łączą.

Producent już na samym początku chwalił się pierwszym na świecie ekosystemem 5G i 8K. Szybka sieć ma sprzyjać możliwości przesyłania, oglądania oraz edytowania materiałów wideo w wyższej rozdzielczości. Japońskie przedsiębiorstwo zaprojektowało najmniejszy obecnie aparat z możliwością nagrywania w rozdzielczości 8K.

Aby ekosystem był w pełni funkcjonalny pokazano również prototyp komputera typu All-in-One z matrycą o rozdzielczości 8K produkcji Dynabook. Urządzenie ma pojawić się w sprzedaży w okolicach 2021 roku.

Pokazano również smartfona z obsługą sieci 5G posiadającego podwójne wycięcie w ekranie. Android umożliwia implementacje ekranów z podwójnym wycięciem, ale mało który producent decyduje się na pokazywanie tego typu urządzeń. Sharp zaprezentował telefon z małym wycięciem w kształcie kropli wody oraz większym wcięciem na dole, które pozwoliło na zastosowanie czytnika linii papilarnych zintegrowanego z przyciskiem Home. Takie rozwiązanie było kiedyś stosowane przez prawie wszystkich producentów z Apple na czele.

Sharp pochwalił się także dużym 120 calowym telewizorem z ekranem o rozdzielczości 8K.

IFA 2019 - Sharp i Dynabook 5G oraz 8K w modzie

Zaprezentowano nową linię telewizorów Aquos, które pojawią się w sklepach w czwartym kwartale 2019 roku. Został one oparte na systemie Android TV. Za moc obliczeniową odpowiadają układy Mediatek. Nowe telewizory są w pełni kompatybilne z ekosystemem Google i wspierają Asystenta Google.

W sprzedaży pojawią się modele z ekranami o przekątnej 40, 50, 55 oraz 65 cali. Zainstalowany zostanie Android TV oparty na Androidzie 9.0 Pie.

Obsługa Active Motion 600, pilot z wbudowanym mikrofonem, HDR10 i głośniki 2.1 od Harman Kardon w największym 65 calowym modelu. Na pokładzie cztery złącza HDMI i 2 złącza USB. Co ciekawe Sharp zastosował czytnik kart pamięci pozwalający na instalacje aplikacji na zewnętrznym nośniku danych.

IFA 2019 - Sharp i Dynabook 5G oraz 8K w modzie

Ceny od 399 Euro do 749 Euro.

Na rynku pojawią się również droższe telewizory z serii BN. Zaoferują one wsparcie dla Dolby Atmos oraz Vision. Pojawią się w sprzedaży w pierwszym kwartale 2020 roku.

Sharp zaprezentował również pierwszego soundbara z funkcjami Smart. Urządzenie zaprojektowała Pininfarina a całość wyceniono na 399 Euro. Na pokładzie wbudowana Alexa i aplikacje Youtube, Amazon Prime, HBO, a także Netflix. Opcjonalny subwoofer.

IFA 2019 - Sharp i Dynabook 5G oraz 8K w modzie