IFA 2019 - Sharp i Dynabook 5G oraz 8K w modzie

Sharp wraz z Dynabook skupił się na rozwoju nowych technologii.

Sharp jest znanym producentem sprzętu wideo z Japonii. Od lat firma konkuruje między innymi z Sony. Sharp w Polsce może kojarzyć się z telewizorami z serii Aquos, drukarkami oraz projektorami. Na rodzimym rynku produkowane są również smartfony z systemem operacyjnym Android. Dynabook to z kolei nic innego, jak Toshiba pod nową nazwą. Rebranding rozpoczął się w kwietniu 2019 roku.

IFA 2019 - Sharp i Dynabook 5G oraz 8K w modzie

Prezentacja Shapra opierała się głownie na nowościach rynkowych czyli sieci 5G oraz rozdzielczości 8K. Według Japońskiego producenta oba te elementy świetnie się ze sobą łączą.

Zobacz również:

  • Dom z papieru 5 sezon - kto zastąpi Tokio w 2 części odcinków?

Producent już na samym początku chwalił się pierwszym na świecie ekosystemem 5G i 8K. Szybka sieć ma sprzyjać możliwości przesyłania, oglądania oraz edytowania materiałów wideo w wyższej rozdzielczości. Japońskie przedsiębiorstwo zaprojektowało najmniejszy obecnie aparat z możliwością nagrywania w rozdzielczości 8K.

Aby ekosystem był w pełni funkcjonalny pokazano również prototyp komputera typu All-in-One z matrycą o rozdzielczości 8K produkcji Dynabook. Urządzenie ma pojawić się w sprzedaży w okolicach 2021 roku.

Pokazano również smartfona z obsługą sieci 5G posiadającego podwójne wycięcie w ekranie. Android umożliwia implementacje ekranów z podwójnym wycięciem, ale mało który producent decyduje się na pokazywanie tego typu urządzeń. Sharp zaprezentował telefon z małym wycięciem w kształcie kropli wody oraz większym wcięciem na dole, które pozwoliło na zastosowanie czytnika linii papilarnych zintegrowanego z przyciskiem Home. Takie rozwiązanie było kiedyś stosowane przez prawie wszystkich producentów z Apple na czele.

Sharp pochwalił się także dużym 120 calowym telewizorem z ekranem o rozdzielczości 8K.

IFA 2019 - Sharp i Dynabook 5G oraz 8K w modzie

Zaprezentowano nową linię telewizorów Aquos, które pojawią się w sklepach w czwartym kwartale 2019 roku. Został one oparte na systemie Android TV. Za moc obliczeniową odpowiadają układy Mediatek. Nowe telewizory są w pełni kompatybilne z ekosystemem Google i wspierają Asystenta Google.

W sprzedaży pojawią się modele z ekranami o przekątnej 40, 50, 55 oraz 65 cali. Zainstalowany zostanie Android TV oparty na Androidzie 9.0 Pie.

Obsługa Active Motion 600, pilot z wbudowanym mikrofonem, HDR10 i głośniki 2.1 od Harman Kardon w największym 65 calowym modelu. Na pokładzie cztery złącza HDMI i 2 złącza USB. Co ciekawe Sharp zastosował czytnik kart pamięci pozwalający na instalacje aplikacji na zewnętrznym nośniku danych.

IFA 2019 - Sharp i Dynabook 5G oraz 8K w modzie

Ceny od 399 Euro do 749 Euro.

Na rynku pojawią się również droższe telewizory z serii BN. Zaoferują one wsparcie dla Dolby Atmos oraz Vision. Pojawią się w sprzedaży w pierwszym kwartale 2020 roku.

Sharp zaprezentował również pierwszego soundbara z funkcjami Smart. Urządzenie zaprojektowała Pininfarina a całość wyceniono na 399 Euro. Na pokładzie wbudowana Alexa i aplikacje Youtube, Amazon Prime, HBO, a także Netflix. Opcjonalny subwoofer.

IFA 2019 - Sharp i Dynabook 5G oraz 8K w modzie