IFA 2019 - Xperia 5 i inne nowości od Sony

Sony zgodnie z przewidywaniami zaprezentował nowego smartfona, ale nie brakuje innych nowości.

Sony rozpoczął swoją konferencję od zaprezentowania najnowszego flagowego smartfona. Xperia 5 zastąpi dostępną w sprzedaży od kilku miesięcy Xperię 1.

Wśród nowości znalazł się aparat główny z trzema obiektywami oraz technologię Eye Ad i Game Enchancer.

Xperia 5 oraz Xperia 1 (po aktualizacji oprogramowania) kompatybilne są z kontrolerem Dualshock 4 znanym z konsoli PlayStation 4. Poza tym Xperia 5 to flagowiec z ekranem OLED o proporcjach 21:9 i wsparciem dla HDR oraz Dolby Atmos.

Wyświetlacz ma przekątną 6,1 cala i rozdzielczość Full HD. To gorsze parametry, niż w przypadku Xperii 1, ale w rzeczywistości zmiana rozdzielczości to pozytywne zaskoczenie. Różnica nie będzie zauważalna, a w zamian otrzymamy większą wydajność oraz dłuższy czas pracy na baterii. Ekran chroniony jest za pomocą szkła Corning Gorilla Glass 6. Tą samą powłokę zastosowano także na pleckach.

Za przetwarzanie obrazu odpowiada układ X1 znany z telewizorów Bravia.

Urządzenie jest wodoodporne i posiada certyfikat IP68.

W obudowie umieszczono flagowy procesor Qualcomm Snapdragon 855, który do pomocy ma 6 GB pamięci operacyjnej RAM. Nie zabrakło modemu LTE X24 z MIMO 4x4, ale nie wspomniano nic o sieci 5G. Bateria ma skromną pojemność 3140 mAh. Według Sony ma ona wystarczyć na cały dzień pracy.

Telefon zadebiutuje na rynku z Androidem w wersji 9.0 Pie. Nie wiemy czy i kiedy można spodziewać się aktualizacji do Androida 10.

Urządzenie w przedsprzedaży oferowane ma być ze słuchawkami WI-1000XM2.

Przedsprzedaż rusza w przyszłym tygodniu. Klienci otrzymają pierwsze urządzenia w przyszłym miesiącu.

Cena ma wynosić około 3700 zł.

Sony WI-1000XM2

Sony WI-1000XM2 to nowe słuchawki bezprzewodowe dedykowane do smartfonów. Wśród nowości lepsza żywotność baterii oraz ulepszony system noise canceling - redukcji hałasu z otoczenia.

Sony skupia się także na stałym ulepszaniu dźwięku. Z tego właśnie powodu wprowadzono technologię skanowania ucha aby uzyskać lepszy efekt dźwięku przestronnego 360 stopni.