IFA - odtwarzacze SanDiska wyrzucone z targów

Do niecodziennego wydarzenia doszło w trakcie trwających w Berlinie targów elektroniki użytkowej IFA 2006. Przedstawiciele firmy SanDisk prezentujący na swoim stoisku swoje przenośne odtwarzacze audio, zostali przez organizatorów targów zmuszeni do usunięcia urządzeń z rodziny Sansa z ekspozycji.

Powodem tej decyzji była przegrana SanDiska w sądzie w sprawie przeciwko włoskiej organizacji Sisvel. Sisvel (Societa Italiana per lo Sviluppo dell'Elettronica SpA) to organizacja zarządzająca patentami z siedzibą w Turynie. W minionym roku złożyła ona w sądzie w Hadze pozew przeciwko SanDiskowi, utrzymując iż produkowane przezeń odtwarzacze MP3 Sansa naruszają trzy europejskie patenty, w posiadaniu których znajduje się Sisvel.

IFA - odtwarzacze SanDiska wyrzucone z targów

Odtwarzacz SanDisk Sansa z serii e200

W ubiegłym tygodniu Sisvel złożył skargę w niemieckiej prokuraturze - w efekcie prokurator nakazał SanDiskowi usunięcie wszystkich urządzeń ze stoiska na targach IFA. SanDisk przekonuje, że odtwarzacze, które stały się kością niezgody, korzystają z technologii transmisji i odbioru danych, które nie objęte są patentami, których naruszenie zarzucono firmie. Kalifornijska spółka przywołuje też opinię jednego z twórców metody kompresji danych do formatu MP3, który "potwierdza jej argumentację".

Wprowadzony niedawno na rynek odtwarzacz Sansa e200, wyposażony w 8-gigabajtową pamięć flash, miał być bezpośrednim konkurentem produkowanych przez Apple'a iPodów.