IFPI - walczyli z piratami i... zrobili im świetną reklamę

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI) to organizacja aktywnie walcząca z piractwem. W Izraelu jej działanie było tak skuteczne, że witryna z odsyłaczami do plików .torrent przeżyła... prawdziwe oblężenie - okazało się, że nic nie zrobiło jej lepszej reklamy niż proces wytoczony przez IFPI.

Problem dotyczył witryny HTTPShare gromadzącej odsyłacze do popularnych "torrentów" (podobne akcje - patrz też: "Fałszywe torrenty"). IFPI postanowiła za wszelką cenę ograniczyć jej działanie, dlatego podczas toczącego się w Izraelu procesu organizacja zażądała, by dostawcy internetu zablokowali użytkownikom dostęp do serwera.

Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania nie tylko przedstawicieli IFPI, ale również właścicieli serwisu. Lokalne media rozreklamowały proces (a wraz z nim witrynę) i obecnie gości ona do 70 tysięcy użytkowników dziennie. Nigdy wcześniej nie zanotowano podobnego oblężenia. Właściciele HTTPShare twierdzą, że serwery były tak obciążone, że musieli wykonać upgrade sprzętu.

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe programy do pobierania torrentów
  • Windows 10 domyślnie zablokuje aplikacje - sprawdź które

Nie czekali też bezczynnie na akcje IFPI. Aby zabezpieczyć się przed blokadami dostawców internetu, stworzyli nawet specjalną aplikację, która pozwala na łączenie się z serwerem w jednym z dziesięciu różnych zakresów adresów IP.