IFPI - walczyli z piratami i... zrobili im świetną reklamę

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI) to organizacja aktywnie walcząca z piractwem. W Izraelu jej działanie było tak skuteczne, że witryna z odsyłaczami do plików .torrent przeżyła... prawdziwe oblężenie - okazało się, że nic nie zrobiło jej lepszej reklamy niż proces wytoczony przez IFPI.

Problem dotyczył witryny HTTPShare gromadzącej odsyłacze do popularnych "torrentów" (podobne akcje - patrz też: "Fałszywe torrenty"). IFPI postanowiła za wszelką cenę ograniczyć jej działanie, dlatego podczas toczącego się w Izraelu procesu organizacja zażądała, by dostawcy internetu zablokowali użytkownikom dostęp do serwera.

Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania nie tylko przedstawicieli IFPI, ale również właścicieli serwisu. Lokalne media rozreklamowały proces (a wraz z nim witrynę) i obecnie gości ona do 70 tysięcy użytkowników dziennie. Nigdy wcześniej nie zanotowano podobnego oblężenia. Właściciele HTTPShare twierdzą, że serwery były tak obciążone, że musieli wykonać upgrade sprzętu.

Nie czekali też bezczynnie na akcje IFPI. Aby zabezpieczyć się przed blokadami dostawców internetu, stworzyli nawet specjalną aplikację, która pozwala na łączenie się z serwerem w jednym z dziesięciu różnych zakresów adresów IP.