II Wojna Światowa w grach komputerowych

Od wybuchu II Wojny Światowej mija dziś 70 lat. Niestety, młode pokolenie bardzo często kojarzy konflikt z 1 września 1939 roku jedynie z kilku lekcji historii i kilku klasówek, które trzeba było zaliczyć w szkole. Postanowiliśmy przedstawić kilkanaście gier komputerowych, które poruszają tematykę II Wojny Światowej. Uważamy, że wirtualna rozrywka może znacznie przybliżyć rzeczywistość tych burzliwych lat.

II Wojna Światowa w grach komputerowych

Uczestnik Powstania Warszawskiego – szkic koncepcyjny z projektu "Hardkor 44"

Dzisiejsza, 70. już, rocznica wybuchu II Wojny Światowej skłania ku refleksji, w jaki sposób młodzi ludzie postrzegają wydarzenia z okresu od 1 września 1939 r. do 2 września 1945 r.

Pytanie jest o tyle ważne, że dotyczy nie tylko Polaków, ale milionów nastolatków z całego świata, którzy na fali globalizacji niejednokrotnie poznają historię z podobnych źródeł. Przykłady można by mnożyć, zaczynając przede wszystkim od filmów takich jak "Szeregowiec Ryan", "Pianista", "Imperium Słońca", "Kompania Braci", "Cienka Czerwona Linia", "Lista Schindlera", "Upadek", nowsza "Walkiria" i wielu innych. Warto zaznaczyć, że swoją - kontrowersyjną i ciekawą zarazem - wizję przekazania wiedzy o powstaniu warszawskim mają również Tomasz Bagiński i Muzeum Powstania Warszawskiego - mowa oczywiście o projekcie "Hardkor 44", który opisaliśmy w artykule "Film o Powstaniu Warszawskim jak "Sin City" i "300".

Gry komputerowe bez wątpienia odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu wyobrażeń na temat II Wojny Światowej, szczególnie wśród młodych odbiorców. Dzięki grom można nie tylko poznawać historię, ale wręcz osobiście brać udział w wydarzeniach, które przedstawia. Sukcesy takich tytułów jak Call of Duty, Company of Heroes, Medal of Honor, Wolfenstein czy Battlefield 1942 mówią same za siebie - tematyka II Wojny Światowej jest wciąż bardzo aktualna. Dodajmy, że serwis 1UP obliczył kilka dni temu, że łączna liczba gier o tematyce II Wojny Światowej sięga 183 tytułów. Witryna podaje, że to dziesięciokrotnie więcej pozycji niż w przypadku I Wojny Światowej. Choć liczba gier generalnie wygląda na znacznie zaniżoną, to jednak proporcja wciąż wydaje się imponująca.

Historia zapisana na heksach

Do najważniejszych klasyków traktujących o II Wojnie Światowej należy zaliczyć takie serie strategiczne jak Panzer General, Strategic Command, Hearts of Iron czy Close Combat. We wspomnianych strategiach można się oczywiście było wcielić w dowódcę jednej ze stron konfliktu.

Wolfenstein to oczywiście klasyk nad klasykami, prawdziwy pionier shooterów widzianych z perspektywy pierwszej osoby. Niektórym czytelnikom, może się wydać tylko trochę mniej odległy niż sama wojna, bowiem jego premiera odbyła się w roku 1992. Podejście do tematu zostało tam zaprezentowane w sposób nieco luźniejszy: gracz wciela się w rolę Williama Josepha Blazkowicza - amerykańskiego komandosa wysłanego z misją zlikwidowania fuhrera.

Produkcją z zupełnie innej beczki jest Silent Hunter. W pierwszej części kultowej serii symulatorów, wcielamy się w kapitana US Navy, dostając pod swoją opiekę okręt podwodny. Ten temat został jednak potraktowany śmiertelnie poważnie, dzięki czemu gra była niesłychanie trudna i realistyczna. Nieco starsi gracze z pewnością będą pamiętać długie nocne godziny grania, kiedy to podczas wirtualnych patroli po Pacyfiku można było się wciągnąć do tego stopnia, że nawet do łazienki szło się na palcach, aby nie żadnym odgłosem nie zdradzić japończykom swojej pozycji. Tytuł okazał się na tyle atrakcyjny dla graczy, że doczekał się szerego kontynuacji. W 2010 roku na rynek powinien trafić już Silent Hunter 5.

II Wojna Światowa w grach komputerowych

Panzer General - klasyczna gra strategiczna w tematyce II WŚ

Warto zauważyć, że choć większość z tych tytułów już dawno skończyła swój żywot, to niektóre z nich są wciąż popularne wśród graczy. Na uwagę zasługuje niewątpliwie seria Hearts of Iron ze swoją trzecią odsłoną, której premiera w Polsce przewidziana jest na 4 września br. Tytuł autorstwa Paradox Interactive nawiązuje do klasycznych gier turowych i jest przy tym zapakowy w nowoczesną oprawę graficzną. Użytkownicy rozpoczynają działania w roku 1936, tak więc mają nieco czasu by przygotować się do zawieruchy wojennej. Gracz może objąć kontrolę nad dowolnym państwem - zarówno niewielką Szwajcarią, jak i mocarstwem pokroju III Rzeszy lub ZSRR. Tylko od niego zależy czy poprowadzi swoje państwo do glorii czy zakopie w popiołach wojny. Niewątpliwie na uwagę zasługuje fakt, że autorzy Hearts of Iron III skoncentrowali się na bardzo bliskim odwzorowaniu wydarzeń historycznych - to świetne nawiązanie do tradycji wypracowanej przez wojenne strategie turowe. O tym, że gra jest rewelacyjnie dopracowana niech świadczy fakt, że autorzy mają na swoim koncie fantastyczną Europę Universalis, którą w swoim czasie zachwycali się gracze na całym świecie.

Zostań dowódcą - zmień losy wojny

Choć II Wojna Światowa pojawiała się w grach RTS już od połowy lat '90 - ze słynnym Command & Conquer: Red Alert na czele - to ta tematyka zyskała na popularności dopiero po roku 2000. Wtedy to na rynku pojawiły się kolejno świetne RTSy opisujące konflikt II Wojny Światowej: Sudden Strike (2000), Blitzkrieg (2003), D-Day (2004) czy Codename: Panzers (2004). Większość z tytułów doczekała się również swoich kontynuacji w latach późniejszych.