ILIFE: jakość wbrew stereotypom

Robot odkurzający tańszy o kilkaset złotych od konkurentów może wzbudzać ciekawość i podejrzliwość. Nasze laboratorium zapoznało się z konstrukcją robotów ILIFE, poszukując odpowiedzi na pytanie - gdzie jest haczyk?

Najtańsze roboty odkurzające marki ILIFE można nabyć za mniej niż 700 zł. Pytania o jakość takiego sprzętu wydają się być w pełni zasadne. Atrakcyjna cena i chiński rodowód to prosta droga zakupowego nieszczęścia. Przykład marki ILIFE zdaje się zaprzeczać stereotypom. Przychylne opinie napływające z całego świata dotarły również do naszej redakcji. Laboratorium PCWorld postanowiło sprawdzić czy mamy do czynienia z prawdziwą okazją.

ILIFE A8 oraz ILIFE V7s Plus - co kryje specyfikacja

Nasze testy przeprowadziliśmy z wykorzystaniem dwóch urządzeń z oferty ILIFE. Model A8 to flagowy robot odkurzający, natomiast V7s Plus to bardzo popularna konstrukcja hybrydowa - czyli łącząca opcję odkurzania i mopowania na mokro. Dzięki zróżnicowaniu, możliwe było kompleksowe zweryfikowanie sposobu wykonania robotów.

Odkurzacz ILIFE A8 wyceniono nieco poniżej 999 złotych. Lista oferowanych udogodnień obejmuje między innymi funkcję optycznego mapowania przestrzeni - znaną z flagowych produktów, topowych marek. Dzięki niej robot jest w stanie zapamiętać rozkład pomieszczenia, aby następnie wykorzystać zebrane dane do opracowania optymalnych tras przejazdów. Oznacza to oszczędność baterii oraz możliwość wznowienia pracy bezpośrednio z ostatnio sprzątanego miejsca. Łącznie model A8 wykorzystuje 36 czujników, umożliwiających efektywne omijanie przeszkód i sprawne przemieszczanie się. Najtańsze konkurencyjne roboty oferujące opcję optycznego mapowania przestrzeni są przynajmniej o 350 zł droższe.

Drugi z robotów, czyli model ILIFE V7s Plus, znajdziemy w sklepach za mniej niż 850 zł. Urządzenie może pochwalić się między innymi funkcją mopowania na mokro. Co ciekawe takiego udogodnienia nie odnajdziemy w ofertach topowych marek takich jak iRobot czy Samsung. Konkurencję stanowią w tym wypadku pomniejsze firmy, niejednokrotnie markujące produkty OEM. Pomimo tego większość dostępnych na rynku robotów hybrydowych kosztuje przynajmniej 1100 zł, czyli o 250 zł więcej niż V7s Plus.

Przeglądając opisy techniczne wszystkich urządzeń ILIFE, możemy dojść do wniosku, że do wyboru użytkownika dostępne są urządzenia z pełnego przekroju rynkowego - od najprostszych po najbardziej zaawansowane. Niezmienny pozostaje jednak fakt, że większość z nich zachowuje cenę o blisko 30% niższą niż bezpośredni konkurenci.

Odkurzacz ILIFE A8 dostępny jest w sklepie mediaexpert.

Konserwacja i eksploatacja robota odkurzającego

Doświadczeni użytkownicy robotów sprzątających podkreślają, że specyfikacja to jedynie punkt wyjściowy do oceny jakości urządzenia. Prawdziwym wyzwaniem jest bezawaryjna praca - nawet codzienna i odbywająca się przez długie lata. Szczególnie istotne w tym kontekście są kwestie obsługi i konserwacji. Niewielkie pojemniki na nieczystości, filtry o małej powierzchni oraz ruchome elementy czyszczące, sprawiają że robot musi być oczyszczany nawet kilka razy w tygodniu. Aby zakup robota miał sens, takie podstawowe zabiegi powinny trwać krócej niż tradycyjne odkurzanie ręczne. Istotna okazuje się w tym przypadku możliwość bezśrubowego demontażu szczotek czy łatwy dostęp do filtra. Ponadto w dalszej perspektywie warto zwrócić uwagę na jakość zastosowanych materiałów przy elementach ruchomych. Nie bez znaczenia jest także dostępność części zamiennych, czy wreszcie możliwość dokonywania drobnych napraw bez korzystania z pomocy serwisu.

Jako pierwszy na stół redakcyjny trafił robot ILIFE A8. Jest to klasyczna konstrukcja z turbiną, pojedynczą szczotką obrotową oraz dwiema szczotkami bocznymi. Już w podstawowym zestawie użytkownik otrzymuje do swojej dyspozycji zestaw czterech szczotek bocznych (czyli 2 zapasowe) oraz dwóch szczotek obrotowych (po jednej z włosiem i silikonowej). Dodatkowo w pakiecie odnajdziemy również pędzelek ułatwiający czyszczenie urządzenia.

ILIFE: jakość wbrew stereotypom

Konstrukcja robota ILIFE A8 została oparta na prostych i sprawdzonych rozwiązaniach.

Wymiana szczotki obrotowej przebiega beznarzędziowo i wymaga jedynie otwarcia dwóch zaczepów. Zdjęcie szczotki bocznej wymaga odkręcenia tylko jednej śruby. Bez problemu przebiega również demontaż kółka prowadzącego - zainstalowanego wyłącznie na wcisk.

ILIFE: jakość wbrew stereotypom

Zdejmowanie kółka prowadzącego czy dostanie się do akumulatora to kwestia kilku chwil.]

Wykonany z tworzywa pojemnik na nieczystości kryje zestaw 3 filtrów - każdy z nich można wygodnie zdjąć i oczyścić. Przyjaźnie opracowana konstrukcja, czerpie pełnymi garściami z rozwiązań stosowanych przez najbardziej doświadczonych producentów.

ILIFE: jakość wbrew stereotypom

Trzyelementowy zespół filtrujący modelu A8 jest łatwy do rozłożenia.

Podobnie wygląda konstrukcja robota ILIFE A7s Plus. Większośc różnic jest związana z hybrydowym charakterem urzadzenia. Sprzedawany z odkurzaczem zestaw obejmuje 2 ściereczki mopujące, dwie szczotki boczne (w tym jedna zapasowa) oraz trzy filtry (z czego 2 to zapas). Ponadto robot posiada dwa (stosowane wymiennie) pojemniki - jeden na nieczystości, a drugi na wodę do mopowania.

ILIFE: jakość wbrew stereotypom

Względem zwyczajnego robota odkurzającego, model A7s Plus posiada w zestawie akcesoria do pracy w roli mopa.

Szczotki i kółko prowadzące są zainstalowane w tej samej technologii co w przypadku ILIFE A8. Różnice konstrukcyjne to przede wszystkim pojemniki montowane od góry oraz plastikowa nakładka z rzepami do ścierek mopujących.

ILIFE: jakość wbrew stereotypom

Przekształcenie odkurzacza w autonomiczny mop odbywa się bez narzędzi. Wystarczy zamienić pojemniki i zainstalować przystawkę ze ściereczką.

Kilka różnic można zauważyć również w przypadku zestawu filtrującego - przede wszystkim tym razem mamy do czynienia z dwoma filtrami, ale również łatwymi do wyjęcia i czyszczenia.

Newralgiczne elementy obydwu robotów zostały wykonane z wysokiej jakości tworzywa. Podczas podstawowych działań konserwacyjnych trudno wskazać jakiekolwiek różnice między robotami ILIFE, a dziełami topowych producentów - zarówno w zakresie technologii jak i jakości wykonania.

Polski serwis i gwarancja na urządzenia ILIFE

Kolejną kwestią wartą weryfikacji jest gwarancja i serwis na roboty odkurzające. Żaden z producentów nie ukrywa, że przez wzgląd na charakterystykę pracy, sprzęt tego typu może odnotowywać drobne awarie. Rozwiązaniem jest błyskawiczna i skuteczna praca serwisu. Jeszcze do niedawna był to argument wskazywany jako czynnik determinujacy niższe ceny produktów ILIFE. Największym problemem był w tym wypadku brak oficjalnego przedstawicielstwa oraz duże ilości sprzętu trafiającego na rynek w ramach prywatnego importu. Sprawiało to, że wielu użytkowników musiało korzystać z serwisu i opieki gwarancyjnej w Chinach. Sytuacja całkowicie zmieniła się we wrześniu 2018 roku, kiedy to w Polsce pojawiło się oficjalne przedstawicielstwo marki ILIFE. Profesjonalny serwis i opieka gwarancyjna realizowane na terenie kraju stały się dostępne dla użytkowników kupujących roboty ILIFE w oficjalnej dystrybucji. Co więcej w ramach ogłoszonej niedawno akcji Serwis dla wszystkich, usługi serwisowe są oferowane również użytkownikom, którzy zakupili roboty ILIFE jeszcze przed pojawieniem się polskiego przedstawicielstwa. Naprawy wykonane na oryginalnych częściach są w tym wypadku odpłatne i objęte 3-miesięczną gwarancją. Taki gest wskazuje na wysoki stopień zaufania jakim oficjalny przedstawiciel, firma Polor Sp. z o.o. darzy oferowane przez siebie produkty.

Co istotne naprawy gwarancyjne w serwisie są wykonywane w systemie door-to-door, a diagnostyka jest oferowana bezpłatnie nawet po upłynięciu okresu gwarancyjnego. Producent stosuje również dobrą praktykę gwarancyjną w ramach której najprostsze prace serwisowe mogą być wykonane przez użytkownika w jego w domu - zgodnie ze wskazówkami serwisu. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie czasu. Podczas testów w laboratorium zapoznaliśmy się również dokładnie z konstrukcją elementów, newralgicznych z serwisowego punktu widzenia. Wymiana akumulatora w robocie ILIFE ogranicza się do konieczności wykręcenia maksymalnie dwóch śrób i otwarcia klapki ochronnej. Bateria jest podłączona za pomocą prostej zapinki. Ponadto w przypadku robota ILIFE A8 możliwe jest również bardzo szybkie rozmontowanie mechanizmów kół napędowych robota. Nie bez znaczenia jest fakt, że przy odpowiedniej ilości czasu roboty ILIFE można rozebrać na drobne elementy ponieważ nie mamy tu do czynienia z żadnym klejeniem. Dzięki temu w żadnym zakresie nie mamy do czynienia z produktem nienaprawialnym.

ILIFE: jakość wbrew stereotypom

Wymiana akumulatora czy uzyskanie dostępu do napędu robota ILIFE A8 nie wymaga dodatkowej wiedzy technicznej oraz żadnych dodakowych narzędzi oprócz śrubokręta.

Czy cena wpływa na jakość produktów ILIFE?

Testy przeprowadzone w laboratorium PCWorld nie ujawniły żadnych wad produktów ILIFE związanych z ich niską ceną. Wymagający użytkownicy mogą wybierać spośród zaawansowanych technologicznie modeli, które w żaden sposób nie odstają od konstrukcji konkurencyjnych. Naszych obaw nie wzbudzają również kwestie długotrwałej eksploatacji. Konstrukcja robotów sprawia, że prace konserwacyjne przebiegają identycznie jak w przypadku produktów najbardziej uznanych marek. Ostatecznie jeśli urządzenie ulegnie uszkodzeniu użytkownicy mogą liczyć na szybkie wsparcie gwarancyjne, a po upłynięciu gwarancji do ich dyspozycji pozostaje autoryzowany i niedrogi serwis. Trudno jednoznacznie wskazać, dlaczego roboty ILIFE są w tak znacznym stopniu tańsze od Samsunga czy Electroluxa. Można przyjąć założenie, że na różnicę cen mają w tym wypadku wpływ środki inwestowane we wzornictwo, prace rozwojowe, przedstawicielstwa oraz reklamę produktów. Mowa o istotnych aspektach, które w pewnym stopniu przekładają się na zadowolenie i poczucie bezpieczeństwa. Jednakże kierując się optymalnym stosunkiem jakości do ceny nie sposób przejść obojętnie obok produktów ILIFE czyli marki pozostającej w cieniu wielkich billboardów, ale docenianej przez użytkowników z całego świata.

Materiały dotyczące serwisu i eksploatacji robotów ILIFE można znaleźć również na polskim kanale youtube marki.

Poszukując informacji warto odwiedzić również fanpage i oficjalną stronę polskiego przedstawicielstwa.

Produkty ILIFE można nabyć w sklepach mediaexpert oraz wdomu24.pl