IMF oferuje pożyczki

W czasie kryzysu Międzynarodowy Fundusz Walutowy chciałby powrócić na światową scenę jako ratownik finansowy. Zamierza pożyczać pieniądze krajom, które znalazły się w najpoważniejszych kłopotach i zbudować system wczesnego ostrzegania aby zapobiec przyszłym kryzysom.

Prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF), Dominique Strauss-Kahn ma ogromne ambicje, zamierza wykorzystać zasoby organizacji i jej wiedzę w ratowaniu globalnej gospodarki.

Islandia, Węgry i Ukraina stwierdziły, że mogą potrzebować pomocy finansowej od IMF.

W ostatnich latach IMF pełnił raczej mało ważną rolę na scenie międzynarodowej. Wiele krajów wolało szukać pieniędzy na rynkach kapitałowych. A potęgi takie jak Chiny pożyczały krajom rozwijającym się na zasadach prostszych niż robił to IMF.

IMF został utworzony po Drugiej Wojnie Światowej, zrzesza przedstawicieli 185 krajów, jego celem jest udzielanie pożyczek potrzebującym krajom. W 2003 r. wartość pożyczek udzielonych przez tę instytucję sięgnęła 110 mld USD. Gdy Strauss-Kahn obejmował swoje stanowisko rok temu, IMF miał deficyt w wysokości 400 mln USD. Drastycznie ograniczył zatrudnienie i zrestrukturyzował instytucję, twierdzi teraz, że ma miliardy dolarów do pożyczenia.