IMO 3: Czy nowy iPad jest gorący? Okazuje się, że nie.

Wczoraj odbyła się polska premiera Nowego iPada. Wiele osób sądzi, że nie warto kupować tego urządzenia. Jako jego wady podają przede wszystkim bardzo wysoką temperaturę pracy oraz będące jej skutkiem częste wyłączanie się tabletu. Postanowiliśmy sprawdzić, czy problem przegrzewania się jabłkowego tabletu faktycznie występuje, czy jest on po prostu rozdmuchany przez media.


By to zrobić, przeprowadziliśmy pomiary temperatury dla kilku popularnych tabletów: iPada 2, Nowego iPada, Asusa Eee Pad Transformer Prime oraz Samsunga Galaxy Tab 10.1. Okazało się, że nowy iPad jest tylko troche cieplejszy od swojego poprzednika oraz dwóch konkurencyjnych tabletów z systemem Android. Jest to zaskakujące, gdyż powodem przegrzewania się tabletów jest często zbyt pojemny akumulator, który jest jedną z największych innowacji nowego urządzenia Apple. Trzecia generacja iPada została bowiem wyposażona w akumulator 11666 mAh, podczas gdy w przypadku Samsunga Galaxy Tab 10.1 parametr ten wynosi 7000 mAh. Apple iPad 2 oraz Asus EeePad Transformer Prime mają akumulatory o jeszcze mniejszej pojemności, a konkretnie 6930mAh.

Procedura testowa

W celu sprawdzenia temperatury użyliśmy pirometru Raytek Raynger ST-Handheld Infrared Thermometer. Przeprowadziliśmy kilka odczytów: na ekranie i na tylnej części obudowy. Testy przeprowadziliśmy w trybie spoczynku (10 minut po zakończeniu pracy) oraz po godzinnym graniu w Riptide HD, jedną z najbardziej wymagających produkcji dla tabletów. Pozostawiliśmy włączone WiFi, a temperatura w pomieszczeniu była stała dzięki zastosowaniu klimatyzacji. W każdym przypadku przeprowadziliśmy po dwa pomiary (podczas ładowania oraz pracy na akumulatorze).

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
  • W przyszłym roku zobaczymy największego iPada. iPadOS 17 przyniesie dla niego specjalne funkcje
IMO 3: Czy nowy iPad jest gorący? Okazuje się, że nie.

Wyniki podane są w stopniach Celsjusza

Nowy iPad jest tylko nieznacznie cieplejszy od konkurencji

Problem zbyt wysokiej temperatury nowego iPada wydaje się przesadzony. Żaden z czterech testowanych przez nas tabletów nie był na tyle ciepły, by wskutek tego występowały przebarwienia ekranu, tak jak miało to miejsce w przypadku pierwszej rewizji iPhone’a 4. Co prawda nowe urządzenie Apple jest trochę cieplejsze od konkurencji, ale nie dało się tego uniknąć ze względu na niemal dwukrotnie większą pojemność baterii. Cieszy nas, że firma z Cupertino postanowiła pogrubić iPada o 0,8 mm względem poprzedniego modelu. Podejrzewamy, że jeszcze węższa obudowa spowodowałaby chroniczne przegrzewanie się urządzenia. Gdy mówimy o obudowie, należy wspomnieć o materiale, z którego została ona wykonana. Asus TransFormer Prime oraz iPady mają metalowe grzbiety, który nagrzewają się i pełnią funkcję radiatora - odbierają ciepło od nagrzanych podzespołów. Z kolei tablet Samsunga ma plastikowy tył, który o wiele gorzej przewodzi ciepło i zatrzymuje ciepło w środku urządzenia.

Na temperaturę tabletu ma też wpływ jasność ekranu oraz miejsce przechowywania urządzenia. Nie należy zbyt długo trzymać włączonego tabletu w łóżku, pod kocem czy w futerale. Jeśli więc chcesz sprawić, że Twoje urządzenie będzie chłodne - po prostu przechowuj je w odpowiednich warunkach i czasami zmniejsz jasność ekranu (lub włącz tryb automatycznego dopasowania poziomu jasności). Zwłaszcza, że dzięki ostatniej wymienionej przez nas czynności będziesz mógł ocalić nie tylko tablet, ale też coś o wiele bardziej cennego - swój wzrok.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: