INEA startuje z superszybkim internetem. Łącze symetryczne o prędkości do 10 Gb/s

Na Poznań Game Arena 2018 operator telekomunikacyjny INEA poinformował o starcie nowej usługi superszybkiego internetu światłowodowego na terenie Poznania. Polska jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej i szóstym na świecie, w którym oferowany jest symetryczny światłowód o prędkości do 10 Gb/s dla klientów indywidualnych.

INEA

Na razie z łącza symetrycznego o prędkości do 10 Gb/s będzie mogło skorzystać 30 tys. gospodarstw na terenie Poznania. Docelowo INEA chce oferować usługę w całym mieście, a nawet poza terenem Wielkopolski, gdzie skupia się obecnie jej działalność. Łącze w technologii Fiber-To-The-Home (FTTH) oferowane jest w cenie 399 zł miesięcznie.

Warto podkreślić, że z usługi o tak wysokich parametrach mogli korzystać do tej pory wyłącznie mieszkańcy kilku miast w USA oraz przebywający na terenie Szwajcarii, Japonii, Korei Południowej oraz w Singapurze. A co posiadanie takiego łącza oznacza w praktyce?

INEA startuje z superszybkim internetem. Łącze symetryczne o prędkości do 10 Gb/s

INEA wprowadza symetryczne łącze o prędkości do 10 Gb/s. Fot. Sebastian Górski

Wystarczy podać przykład oczekiwanego przez graczy tytułu Red Dead Redemption II, którego plik instalacyjny może zajmować ponad 100 GB. Pobranie go w całości na swój komputer przy łączu o prędkości do 10 GB/s nie powinno zająć dłużej, niż 2 minuty. Warto też podkreślić wyjątkowo niski ping, czyli czas potrzebny na przebycie sygnału z komputera do serwera i z powrotem. Ma to ogromne znaczenie podczas rozgrywek w trybie online. Osiągnięto go z pomocą technologii XGS-PON. Przy wprowadzeniu do oferty INEA łącza symetrycznego o prędkości do 10 Gb/s współpracowano z firmą Nokia, która dostarczyła wszelką niezbędną infrastrukturę światłowodową.

Jak mówi Michał Bartkowiak, Chief Operating Officer INEA: Oferowane przez nas łącze symetryczne, pozwoli na swobodne działanie pracującym w domu informatykom, artystom, osobom zajmującym się obróbką wideo, czy nowymi technologiami takimi jak wirtualna, bądź rozszerzona rzeczywistość. Od dzisiaj praca zdalna, nie będzie dla nich problemem.