INFO-EKSTREMIŚCI W WWW

Ernst Junger, ideolog rewolucji konserwatywnej i jeden z wybitniejszych myślicieli naszych czasów, napisał: "Każda wspólnota jest krainą sama dla siebie, otoczoną wałami i gęstym drutem kolczastym. Pomiędzy nimi pustynia. Dezerterzy są rozstrzeliwani. Od czasu do czasu organizuje się wypady i rozbija nawzajem czaszki". W czasach kataklizmu informacyjnego, dowolny punkt na kuli ziemskiej może się potencjalnie stać silną stacją nadawczo-odbiorczą. Pustynia i tak wchłonie nadmiar sygnału. Wojna ideologiczna toczy się dziś w cyfrowej przestrzeni WWW, gdzie praktycznie każdy (nawet ci, którzy nie mają nic do powiedzenia) ma szansę na logiczną prezentację swojego punktu widzenia. Dyskusje nad wyższością lub niższością określonych systemów politycznych, wyznań czy narodowości nigdy nie ustaną, o ile rodzaj ludzki nie wyparuje z powierzchni Ziemi

Ernst Junger, ideolog rewolucji konserwatywnej i jeden z wybitniejszych myślicieli naszych czasów, napisał: "Każda wspólnota jest krainą sama dla siebie, otoczoną wałami i gęstym drutem kolczastym. Pomiędzy nimi pustynia. Dezerterzy są rozstrzeliwani. Od czasu do czasu organizuje się wypady i rozbija nawzajem czaszki".

W czasach kataklizmu informacyjnego, dowolny punkt na kuli ziemskiej może się potencjalnie stać silną stacją nadawczo-odbiorczą. Pustynia i tak wchłonie nadmiar sygnału. Wojna ideologiczna toczy się dziś w cyfrowej przestrzeni WWW, gdzie praktycznie każdy (nawet ci, którzy nie mają nic do powiedzenia) ma szansę na logiczną prezentację swojego punktu widzenia. Dyskusje nad wyższością lub niższością określonych systemów politycznych, wyznań czy narodowości nigdy nie ustaną, o ile rodzaj ludzki nie wyparuje z powierzchni Ziemi.

Labirynt internetowych połączeń wydaje się być doskonałym ukryciem i areną dla ekstremistów wszelkiej maści; to logiczna konsekwencja techno-libertariańskiego postulatu absolutnej wolności informacyjnej. Nawet znikome liczebnie partie polityczne, mniejszości czy grupy paraterrorystyczne są dziś w stanie aktywnie kształtować rzeczywistość poprzez udział w nieustającej wymianie danych. Marksizujący językoznawca i politolog Noam Chomsky, który jakiś czas temu nagrał singla z zespołem Bad Religion uważa, że warunki dostępu do informacji to "prywatny dochód i fanatyzm graniczący z szaleństwem". Rzeczywiście, wciąż nie każdy może sobie pozwolić na podziwianie stron Hamasu w domowych pieleszach, ale wyszukanie odpowiednich stron jest niezwykle proste.

Wszystkie opisane poniżej grupy i organizacje proponują, w mniejszym lub większym stopniu, rozwiązania radykalne (czytaj: nie do przyjęcia dla 90% użytkowników Sieci). Tworząc tą, siłą rzeczy fragmentaryczną listę, starałem się zaprezentować różne opcje ideologiczne i przypomnieć, w jakim świecie przyszło nam żyć.