IP IP Hurra!

Już wkrótce rozpoczną się działania promujące wprowadzenie nowego protokołu w Internecie. Stary, wysłużony protokół IPv4 zastąpi IPv6.

Ponad 20 największych telekomów i dostawców IT z Europy, Azji i Ameryki, stowarzyszonych w Internet Engineering Task Force - IETF, rozpoczyna informowanie opinii publicznej o projekcie powołania nowego standardu. Na razie chodzi jedynie o uświadomienie klientom potrzeby zmiany IPv4.

Nowy protokół ma rozwiązać wiele obecnych problemów. Gwałtowne zwiększanie się liczby użytkowników globalnej sieci spowodowało szybki wzrost zapotrzebowania na unikalne adresy IP, które musi mieć każdy komputer podłączony do Internetu. Dotychczasowy, wprowadzony ponad 20 lat temu, protokół IPv4 (Internet Protocol version 4) pozwala na alokację 4 mld unikalnych adresów IP, gdyż używa 32-bitowego systemu adresowania. Nowy ma umożliwić stworzenie tryliardów adresów IP dzięki wykorzystaniu 128-bitowych adresów. Nowy systemu wpłynie ponadto na zwiększenie bezpieczeństwa transferu danych i bezpośrednich przekazów komunikacyjnych oraz usprawni routowanie pakietów sieciowych.

Prezes IETF, Fred Baker, nie potwierdził działania IPv6, stwierdził jednak, że "dostawcy nie wprowadzą nowego standardu dopóty, dopóki nie zażyczą sobie tego klienci, a i tak potrwa to ok. 5-6 lat". Problem jednak w tym, że nikt nie wie, czy wcześniej nie zabraknie adresów IPv4. Najwięksi dostawcy IT (MS, IBM, HP, Apple, Novell, Sun) rozpoczęli już wprowadzanie IPv6 w swoich programach i urządzeniach.

Więcej informacji: http://www.ipv6.org.