IPod będzie grał ciszej

Koncern Apple Computer udostępnił uaktualnienie do oprogramowania odtwarzacza muzycznego iPod. Nowa funkcjonalność będzie pozwalać rodzicom na ustawienie limitu maksymalnej głośności na urządzeniach należących do ich dzieci. Jest to odpowiedź na coraz częściej pojawiające się zarzuty, że słuchanie przez słuchawki głośnej muzyki może być przyczyną utraty słuchu.

Darmowe uaktualnienie można pobrać ze strony "Apple iPod Download". Jest ono przeznaczone dla iPoda piątej generacji oraz iPoda nano. Po zainstalowaniu w urządzeniu umożliwi użytkownikowi ustawić limity maksymalnej głośności i zabezpieczyć je kodem. Firma Apple Computer próbuje w ten sposób zareagować na falę krytyki, która przetoczyła się przez Stany Zjednoczone owocując kilkoma procesami (pisaliśmy o tym między innymi w tekście "iPod przyczyną głuchoty?"). Odtwarzacz iPod był potępiany za możliwość wygenerowania dźwięku o głośności 115 dB, co może spowodować utratę słuchu. Warto zauważyć, że również we Francji zmuszono Apple do wycofania urządzenia ze sklepów i zmodyfikowania jego oprogramowania tak, by maksymalna głośność była ograniczona do 100dB.

Na początku marca amerykański instytut zdrowia (National Institute of Health) ogłosił, w odpowiedzi na prośbę amerykańskich sądów, że nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy użytkowanie przenośnych odtwarzaczy muzycznych, w tym iPoda, zwiększa ryzyko utraty słuchu. Szefostwo Apple, widząc duże zainteresowanie społeczne tematem, który ewidentnie nie jest firmie na rękę, postanowiło nie czekać na ostateczny werdykt i umożliwić użytkownikom na łatwe w obsłudze ustawianie własnego limitu głośności. Nowa funkcjonalność ma działać niezależnie od rodzaju słuchawek czy innych akcesoriów podłączonych do iPoda. Apple sprzedał do tej pory 42 miliony sztuk odtwarzacza muzycznego iPod, z czego aż 14 milionów tylko w bieżącym 2006 roku.