IRISS: zniknie problem efektu 'czerwonych oczu'?

Firmy Texas Instruments oraz Pixology połączyły swoje wysiłki w pracach nad skonstruowaniem systemu automatycznego usuwania efektu 'czerwonych oczu', już na etapie wykonywania zdjęcia. System ma się składać z opatentowanej przez Pixology technologii detekcji oraz korekcji efektu - IRISS, oraz technologii przetwarzania sygnału zaprojektowanej przez TI.

Technologia IRISS (Intelligent Red-Eye Imaging Software Solution) zdążyła już zdobyć sobie dość szerokie uznanie. Licencję na jej wykorzystanie posiada między innymi Kodak, Konica oraz Nikon. W większości przypadków jest ona stosowana w laboratoriach fotograficznych oraz dołączana na płytach CD do aparatów cyfrowych oraz drukarek.

Celem nawiązanej pomiędzy Texas Instruments a Pixology współpracy, jest takie zintegrowanie IRISS'a z chipem aparatu, tak by możliwa była detekcja oraz redukcja niepożądanego efektu jeszcze na etapie wykonywania zdjęcia. Technologia ta będzie dostępna w postaci firmware'u.

Konstruktorzy rozwiązania podkreślają, iż korzyści płynące z zaimplementowania IRISS'a w chipset aparatu będą nieocenione. Przede wszystkim wpłynie ona na zredukowanie zużycia baterii. Dodatkowo pozwoli producentom na swobodniejszy proces projektowania urządzeń, ponieważ zniknie problem nasilania się efektu, który objawiał się wraz z umieszczaniem flesza coraz bliżej obiektywu. Z tego faktu skorzystać mogą również producenci innych urządzeń, wyposażonych w funkcję wykonywania zdjęć - urządzeń PDA oraz telefonów komórkowych.

Według pierwszych informacji, wymiernego efektu współpracy Texas Instruments oraz Pixology, będzie można się spodziewać pod koniec 2004 roku.

Więcej informacji:

Pixology - http://www.pixology.com

Texas Instruments - http://www.ti.com


Zobacz również