ISDN od A do Z

Karty ISDN umożliwiają szybszą transmisję danych i pod wieloma względami są wygodniejsze od modemów analogowych. Po co więc korzystać ze starego modemu? Kup kartę ISDN, a poniższy artykuł objaśni Ci, jak wykorzystać jej zalety.


Karty ISDN umożliwiają szybszą transmisję danych i pod wieloma względami są wygodniejsze od modemów analogowych. Po co więc korzystać ze starego modemu? Kup kartę ISDN, a poniższy artykuł objaśni Ci, jak wykorzystać jej zalety.

ISDN od A do Z

Gdzie uzyskać abonament ISDN

Pędzić z dużą prędkością przez wirtualne bogactwa Internetu - era cyfrowej komunikacji zwanej w skrócie ISDN (od Integrated Services Digital Network, czyli sieć cyfrowa z integracją usług), spełnia marzenia wielu internautów.

Cyfrowa przyszłość

Podłączenie do sieci telefonii cyfrowej nie trwa długo, a przynosi szereg korzyści. Podczas gdy Twoi współdomownicy godzinami gawędzą przez telefon, Ty możesz w spokoju oddać się rozkoszy buszowania po Internecie. Pobieranie plików za pomocą modemu analogowego trwa znacznie krócej niż dotychczas. Dodatkowe wygody daje telefon ISDN. Oto kilka przykładów: wyświetlacz aparatu pokazuje numer dzwoniącego. Użytkownicy mogą korzystać z automatycznego przenoszenia wywołań pod inny numer, połączeń z zajętymi numerami, połączeń konferencyjnych (trójstronnych) oraz sygnalizowania taryfikacji połączeń.

Droga zabawa?

By mieć dostęp do sieci ISDN, nie trzeba kupować drogich aparatów za 1500 zł. Jeżeli zależy Ci wyłącznie na dużej transmisji danych - przy pobieraniu danych i surfowaniu w Internecie - wystarczy kupić zwykłą kartę ISDN lub adapter zewnętrzny. Trzeba jednak pamiętać o większych opłatach abonamentowych.

Wymagania sprzętowe

Na rynku dostępne są urządzenia ISDN praktycznie do wszystkich komputerów. Producenci oferują karty w wersji ISA oraz PCI, a także modele zewnętrzne podłączane do portu szeregowego, równoległego lub USB. Jeszcze mniejsze wymagania stawiane są odnośnie oprogramowania. Niemalże wszystkie karty są wyposażone w sterowniki do popularnych systemów operacyjnych - Windows 95/98, NT 4.0 i 3.1x. Nawet użytkownicy systemów OS/2 czy Linux bez problemu znajdą karty z nieodzownym oprogramowaniem.

Pecet w roli telekomunikacyjnej centrali

Adapter ISDN zastępuje nie tylko modem, przejmuje również zadania faksu i automatycznej sekretarki. Odpowiednie narzędzia są składnikami standardowego oprogramowania dołączonego do karty.

Z myślą o częściowym uporządkowaniu informacji na temat ISDN, przedstawiamy fakty, które wprowadzą Was w świat telekomunikacji cyfrowej.

Podłączenie

By móc korzystać z ISDN, trzeba zostać abonentem ISDN sieci publicznej TP S.A lub innego dostawcy usług telekomunikacyjnych i internetowych.

W pierwszej kolejności należy zgłosić się do właściwego dla danej lokalizacji zakładu telekomunikacji i złożyć wniosek o zawarcie umowy na korzystanie z usług w sieci ISDN. Szczegółowych informacji na temat przyznawania abonamentów w sieci ISDN udzielają Biura Obsługi Klienta TP S.A. Numery telefonów do placówek BOK okręgowych dyrekcji TP S.A. zamieszczamy w ramce "Jak uzyskać abonament ISDN?".

Sieci ISDN wykorzystują istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną, przy czym wymagane są cyfrowe centrale telefoniczne stosujące sygnalizację w trybie SS7. Na wniosek abonenta obsługa techniczna TP S.A. sprawdzi, czy spełnione są warunki w rejonie zamieszkania zainteresowanego. Sprawdzi również jakość łączy telefonicznych od abonenta do central. Jeżeli okaże się wystarczająco dobra, by sprostać wymogom cyfrowego przekazu informacji, TP S.A. zainstaluje u abonenta odpowiednie gniazdko (zwane zakończeniem sieciowym NT), sprawdzi funkcjonowanie sieci ISDN. Oczywiście usługi te nie są bezpłatne. Za uzyskanie stałego dostępu podstawowego 2B+D (patrz Rodzaje dostępów) trzeba zapłacić 976 zł - niezależnie od rodzaju urządzeń podłączonych do zakończenia sieciowego NT. Jednorazowa opłata za uzyskanie podobnego abonamentu z dostępem rozszerzonym 30B+D wynosi 7808 zł. Kwoty zostaną zmniejszone o połowę, jeżeli do zrealizowania łącza ISDN będą wykorzystane istniejące łącze analogowe i dostęp do publicznej sieci analogowej.

Jak się wydaje, jest to inwestycja opłacalna - ISDN umożliwia bowiem szybki i efektywny dostęp do Internetu. Przykładowo, przesłanie pliku o wielkości 1 MB (przy wykorzystaniu 2 kanałów B) trwa ok. minuty, podczas gdy przesłanie tego samego pliku za pośrednictwem modemu analogowego 33,6K może trwać ok. 4 minut.