ISS: niebezpieczne wtorki i weekendy

Internet Security Systems przygotowała kolejny raport na temat ryzyka związanego z wykorzystaniem Internetu. Specjaliści z ISS utrzymują, że w ciągu roku o 65% wzrosła liczba udokumentowanych luk w systemach informatycznych różnych producentów.

Działająca w ramach Internet Security Systems organizacja X-Force co kwartał publikuje informacje o atakach na systemy informatyczne. Najnowsza edycja raportu IRIS (Internet Risk Impact Summary) obejmuje analizy za okres lipiec-wrzesień 2002 r. Według ISS ponad 21% ataków na sieci jest przeprowadzanych w weekendy, kiedy w firmach jest mniej administratorów. Z danych wynika także, że w III kw. najwięcej ataków miało miejsce we wtorki - firma udokumentowała ich ponad 297 tys. Z analiz X-Force wynika, że od początku roku o 30% zwiększyło się zagrożenie ze strony nowych wirusów, natomiast liczba nowych luk w systemach wzrosła o 8,57%.

Do największych zagrożeń w minionym kwartale ISS zaliczyła błąd w implementacji OpenSSL wykorzystany przez robaka Linux Slapper oraz wirusy Klez, Spida i Nimda. Slapper w ciągu 72 godzin zaatakował ok. 20 tys. serwerów. Wciąż aktywny robak Nimda przez 9 miesięcy od swojej "rynkowej premiery" zmniejszył średnią częstotliwość ataków na godzinę z 3,5 tys. do 1,07 tys.