IT w bankowości i sektorze finansowym

Branża finansowa jest największym odbiorcą rozwiązań teleinformatycznych. Według ostatnich szacunków, jej udział sięga 40 proc. wartości wszystkich zamówień.

Najnowsza publikacja "Korona IT - finanse i bankowość" pokazuje aktualny obraz IT w szczegółowy i zarazem przejrzysty sposób. "Korona IT" prezentuje najważniejsze instytucje i jest zbiorem informacji o tym, jak wygląda IT w poszczególnych firmach. Dzięki temu każdy menedżer IT może porównać swoją firmową rzeczywistość oraz sposób myślenia o roli i zadaniach IT do tego, jak robią to inni menedżerzy. Dlatego też jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się, co dzieje się u sąsiadów z branży.

"Korona IT - finanse i bankowość" to nowe wydanie z serii CIO Strategie. W zeszłym roku ukazała się pierwsza część serii, pod tytułem "Korona IT. Teleinformatyka w największych przedsiębiorstwach w Polsce", w ramach wydawnictwa IDG Poland.

Skale

Warto pamiętać, że w przypadku tych największych instytucji, które opisywane są w publikacji, mamy do czynienia z działami IT, które są w istocie prawdziwymi domami software’owymi.

Jednakże obok firmy takiej jak Bank PKO BP, w której mamy 900-osobowy pion technologiczny, prezentujemy również podmioty, które mają jedynie kilkuosobowe działy IT.

Podobnie sprawa wygląda odnośnie budżetów, których rozpiętość waha się od kilkuset tysięcy do kilkuset milionów złotych. Sektor bankowo-finansowy tworzą różnorodne podmioty, takie jak banki, firmy ubezpieczeniowe i instytucje. Wszystkie charakteryzują się własną specyfiką i odmiennością, która wyraża się również w organizacji IT i celach postawionych przed teleinformatyką.

Prezentowane firmy wskazały zrealizowane przez siebie wdrożenia i przedsięwzięcia - od zarządzania dużymi zbiorami danych, poprzez zgodność z wymaganiami, na zmianach organizacyjnych kończąc. Zauważyć można, że w znacznej liczbie instytucji dokonana została integracja rozwiązań IT z budową jednolitej szyny danych.

IT w bankowości i sektorze finansowym

Kierunki w sektorze

Reprezentanci redakcji pytali również o zalecenia dotyczące trendów - w zakresie budżetów, podejścia do outsourcingu, relacji z dostawcami i innych spraw, zdiagnozowanych jako bardzo istotne dla IT. Zebrane odpowiedzi przeczą opiniom, że inwestycje zostaną zamrożone, a IT w sektorze musi poczekać na lepsze czasy. Mimo wszystko sytuacja nie jest idealna, ponieważ połowa respondentów odpowiedziała, iż pomniejsza budżety inwestycyjne. Budżet utrzymaniowy redukowany jest w co czwartym przypadku.

W większości firm nie obserwujemy zmian w zatrudnieniu, ale wśród tych, które deklarują zmiany kadrowe, sprawa dotyczy więcej zwolnień, niż zatrudnień. Zdecydowana większość przedsiębiorstw będzie za to redukować liczbę dostawców i częściowo ograniczać outsourcing.

W ramach aktualnych priorytetów dyrektorzy IT wskazali lepszą współpracę z biznesem, wparcie innowacyjności przez rozwiązania informatyczne oraz kwestię długofalowych porządków w IT (podejście architektoniczne, IT Governance).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: