IVAN - internetowy pomocnik

One Voice Technology udostępnia użytkownikom narzędzie zapewniające głosową nawigację w środowisku WWW.

IVAN, czyli Intelligent Voice Animated Navigator, produkt One Voice Technology, to narzędzie, które umożliwia nawigację w Internecie za pomocą głosu. Aby uruchomić IVAN-a, potrzebne są słuchawki i mikrofon. Po zainstalowaniu aplikacji zobaczymy na ekranie animowaną postać, która potrafi mówić, słuchać i oprowadzać nas po sieci. Na początku IVAN musi dostosować się do naszego głosu. Program uczy się nawet zwracać się do nas po imieniu (chociaż jego wymowa nie zawsze jest najlepsza). Aplikacja uruchamia własną przeglądarkę, dzięki której IVAN może nas "oprowadzać" po Internecie.

Internetowy pomocnik potrafi uruchomić witrynę o określonej nazwie, reaguje też na polecenia (wydawane w jęz. angielskim) "Znajdź zdjęcie Tiny Turner" albo "Potrzebuję przepis, jak przyrządzić pieczonego kurczaka". Aplikacja sama zadaje pytania, gdy stwierdzi, że potrzebuje dodatkowych wyjaśnień. Osoba korzystająca z programu nie jest zmuszona do korzystania z żadnego wcześniej zdefiniowanego zestawu słów.

Wydawane głosem polecenia pojawiają się też na ekranie, w formie tekstowej. Dzięki temu użytkownik może sprawdzić, czy IVAN prawidłowo "usłyszał" komendę i ewentualnie dokonać potrzebnej korekty. Chociaż mechanizm rozpoznawania i interpretacji głosu nie zawsze działa prawidłowo, to program na pewno stanowi ciekawą "zabawką" dla internautów.

Aplikację można pobrać z witryny www.onevoicetech.com. Internauci używający połączenia dial-up powinni jednak rozważyć zamówienie aplikacji na dysku CD-ROM, gdyż pobieranie programu może potrwać ponad 10 godz.


Zobacz również