IVDR: pierwsze dyski już w sprzedaży

Zgodnie z zapowiedziami, japoński producent urządzeń peryferyjnych - firma IO Data Device - wprowadził do swojej oferty pierwsze, wymienne dyski twarde standardu IVDR (Information Versatile Disk for Removable usage) o pojemności 20 GB.

O rychłym wprowadzeniu tych dysków i samym formacie pisaliśmy szerzej w artykule "Dyski IVDR - jeszcze w tym miesiącu" - http://www.pcworld.pl/news/65616.html . Standard IVDR został opracowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzi 38 największych firm sektora elektroniki użytkowej (między innymi Sanyo Electric, Fujitsu, Hitachi, Pioneer, Sharp oraz JVC).

Z niewielkim opóźnieniem (sprzedaż urządzeń IVDR zapowiadano już na kwiecień), w ofercie IO Data Device znalazł się pierwszy wymienny dysk na interfejsie Serial ATA (26-pinowym) o pojemności 20 GB oznaczony symbolem USB2-iVDR-20. Jego talerze wirują z prędkością 4200 obr/min i wyposażono go w bufor o pojemności 2 MB. Wraz z odpowiednim adapterem, podłączanym do komputera poprzez port USB, kosztuje on 34 tysiące jenów (ok. 310 USD). Sam dysk kosztuje natomiast 24 tysiące jenów (ok. 220 USD).

Zdaniem autorów rozwiązania, dyski IVDR idealnie nadają się do montażu w domowych zestawach audio/wideo oraz samochodowych systemach nawigacyjnych. Pierwsze egzemplarze takich urządzeń zdecydowała się wyprodukować sama IO Data Device, a także Sanyo Electric.

Więcej informacji: http://www.iodata.com


Zobacz również