IVONA 2: Syntezator mowy w służbie niewidomym uczniom

Już niebawem, wszystkie polskie szkoły dla niewidomych i słabowidzących otrzymają syntezator mowy IVONA 2. Dzięki niemu, uczniowie z łatwością będą mogli odczytywać e-książki, pisać e-maile i przeglądać internet.

Syntezator mowy IVONA jest jednym z najciekawszych polskich programów komputerowych.

Polecamy:

Więcej informacji:

Pobierz:

Firma IVO Software poinformowała 15 października (Międzynarodowy Dzień Białej Laski), że bezpłatnie przekaże oprogramowanie IVONA 2 każdej szkole, w której uczą się osoby niewidome i słabowidzące.

W zestawie IVONA 2 znajduje się osiem głosów, z których jedna połowa czyta teksty polskie, a druga - angielskie. Są one obsługiwane przez aplikację IVONA Reader, ułatwiającą aktywne korzystanie z internetu i skrzynki e-mail. Co ciekawe, poza słuchaniem e-booków, niewidomi uczniowie będą też mogli stworzyć audiobooki (pliki MP3) z posiadanych dokumentów tekstowych.

Szkolny pakiet zawiera aplikację screenreader NVDA, która ułatwia poruszanie się niewidomych w systemie operacyjnym. Program odczytuje m.in. ikony i słowa, które użytkownik wskazał kursorem.

Wcześniej pisaliśmy m.in. o komunikatorze Miranda IM, który w najnowszej wersji posiada wtyczkę Clist Blind, a dzięki niej nazwa kontaktu i statusy prezentowane są w jednej linii, w formie czystego tekstu i tak są też odczytywane przez screenreader NVDA.

Szkolne pracownie to kolejne miejsce, w którym będzie można usłyszeć przyjemny głos Ewy, znany z YouTube'a głos Jacka i nieco bardziej stonowany, męski głos Jana. Od jakiegoś czasu, IVONA 2 odczytuje też rozkłady jazdy autobusów, m.in. na dworcu PKS w Bydgoszczy.