IVONA Online

IVONA Online to internetowa wersja wielokrotnie nagradzanego i bardzo popularnego syntezatora mowy, który wcześniej był dostępny jako standardowa aplikacja Windows pod nazwą Expressivo.

IVONA Online

Informacje:http://www.ivona.com Cena: bezpłatny lub 0,004 zł/znak lub 0,04 zł/znak Ocena: 9,5

Usługa umożliwia zamianę dowolnego tekstu pisanego na nagranie głosowe. Działa w trzech językach: angielskim, polskim i rumuńskim. W wypadku nagrań po angielsku i po polsku lektorem może być kobieta lub mężczyzna - dla łatwiejszej orientacji dostępne głosy przypisano do fikcyjnych osób (Jennifer, Eric, Ewa, Jacek). Po rumuńsku mówi, jak na razie, tylko kobieta - Carmen. Wszystkie głosy zostały bardzo starannie dobrane, mają przyjemne brzmienie.

IVONA Online

IVONA Online

Korzystanie z usługi jest bardzo proste. Rejestrujesz się, tworzysz nowy projekt, wklejasz do okienka roboczego tekst, wybierasz głos lektora i klikasz przycisk "Start". W tym momencie IVONA Online rozpoczyna czytanie twojego tekstu, a ty możesz go słuchać, żeby sprawdzić poprawność wymowy. W miarę czytania kolejne zdania są zaznaczane na bieżąco żółtym kolorem, dzięki czemu nie pogubisz się nawet w bardzo długich przemówieniach. Możesz też korzystać z przycisków szybkiego przewijania (w przód i w tył). Na koniec klikasz przycisk Pobierz, aby ściągnąć gotowe nagranie na swój komputer. Do wyboru są następujące formaty: MP3, OGG i WAV (wszystkie w dwóch wariantach próbkowania: 8 lub 22 kHz) oraz A-law i µ-law (tylko 8 kHz).

Jeśli uznasz, że niektóre słowa nie brzmią jak należy (np. syntezator ma pewne kłopoty z wymawianiem adresów internetowych i wyrażeń obcojęzycznych), możesz skorzystać z interesującej funkcji poprawiania wymowy. W przeglądarce pojawia się nowe okienko, w którym definiujesz indywidualne reguły wymawiania określonych wyrazów. W pierwszym polu formularza wpisujesz słowo w postaci pisanej, w drugim jego sugerowaną formę fonetyczną. Następnie możesz odsłuchać próbkę i ewentualnie zaznaczyć opcję rozróżniania wielkości liter, co ma pewne znaczenie dla prawidłowego rozłożenia akcentów w zdaniach. Nowo zdefiniowane reguły wymowy wybranych słów możesz zapisać na swoim koncie, by mieć je w przyszłości pod ręką.

Jeśli już o mowa o koncie, to warto wspomnieć, że domyślnie są w nim przechowywane wszystkie zrealizowane przez ciebie nagrania, ale tylko na twój użytek. Jeśli zechcesz, możesz je udostępnić publicznie dzięki opcji Wykup pobrania. Wówczas serwis wygeneruje dla ciebie dwa linki: pierwszy wklejasz po prostu do e-maila lub komunikatora, drugi wstawiasz na stronę WWW, na której znajduje się odtwarzacz flashowy, a ten odgrywa twoje lektorskie popisy bezpośrednio z twojego konta w IVONA Online. Standardowy pakiet obejmuje 2000 pobrań. Jego cena zależy od długości nagrania. Na próbę wykupiliśmy taki pakiet dla tekstu o długości 20 tys. znaków. Kosztowało to nas 156 zł.

Gotowe publikacje dźwiękowe możesz wykorzystywać jak chcesz, byle w ramach jednej z trzech dostępnych tu licencji. Bezpłatna (Free) dopuszcza dowolne użytkowanie, ale tekst źródłowy nie może przekraczać 10 tys. znaków, a nagrania mają wplecioną krótką autoreklamę oraz cichą muzykę w tle. Ponadto formatem zapisu może być tylko MP3/22 kHz. Licencja Non-commercial Royalty Free oznacza nagrania pozbawione reklam i limitu znaków oraz możliwość zapisu w dowolnym dostępnym formacie. Koszt: 0,004 zł za jeden znak, ale zabronione jest komercyjne rozpowszechnianie. Ostatni rodzaj licencji, Royalty Free, znosi wszystkie ograniczenia, ale tu za każdy znak zapłacimy 0,04 zł.

Jakość nagrań (w sensie poprawności wymowy) jest naprawdę świetna. Wprawdzie od czasu do czasu zdarzają się drobne wpadki, zarówno w wymowie, jak i akcencie, ale wymowę można łatwo poprawić za pomocą dostępnych narzędzi, zaś akcent - no cóż, nikt nie twierdzi, że to już kres możliwości tej usługi. Póki co, IVONA Online pozostaje absolutnie poza zasięgiem jakiejkolwiek konkurencji.

Plusy:

  • wymowa lektorów bliska perfekcji
  • funkcja poprawiania wymowy
  • dużo formatów zapisu

Minusy:

  • drobne błędy w wymowie i akcencie

Podsumowanie: znakomity syntezator mowy, jakościowo bezkonkurencyjny. Idealny do wielu zastosowań, np. dzwonków telefonicznych, podcastów, audiobooków, systemów monitoringu, automatycznych sekretarek itd.