Ice Cream Sandwich, czyli Android 4.0. Przecieki i plotki

Niedługo odbędzie się premiera nowej odsłony systemu Android. Codename Ice Cream Sandwich podtrzymuje tradycję czerpania nazw nowych wersji systemu od różnego rodzaju słodkości. Co już o wiemy o Lodowej Kanapce?


Nowa wersja systemu Android od Google ma nosić numer 4.0. Nazwa kodowa to Ice Cream Sandwich (Lodowa Kanapka) i kontynuuje tradycję nazewnictwa po poprzednich edycjach. Wersje od 1.5 do 2.3 przeznaczone były dla smartfonów. Chociaż czasem korzystały z nich tablety, nie było to najlepsze rozwiązanie - tak jak w recenzowanym przez nas Archosem 101IT. Pierwszą odsłoną Androida dostosowana do siedmio- i dziesięciocalowych ekranów był 3.0, czyli Honeycomb. Obecnie dwukrotnie aktualizowany do numeru 3.2. Do tej pory mieliśmy kolejno takie nazwy, jak:

  • 1.5 Cupcake (ciasto)
  • 1.6 Donut (pączek)
  • 2.1 Eclair (eklerka)
  • 2.2 Froyo (deser lodowy)
  • 2.3 Gingerbread (piernik)
  • 3.x Honeycomb (plaster miodu)

Unifikacja systemu

Nowy Android ma połączyć obie gałęzie. Może unifikacja wersji systemu dla smartfonów i tabletów położy to kres fragmentacji Androida? Mamy nadzieję, że w najnowszej wersji systemu rozwiązane zostaną problemy ze sklepem z aplikacjami od Google, które trapią użytkowników wraz z najnowszą aktualizacją Android Market do wersji 3.1.5. Kolejne urządzenia oparte na Androidzie odchodzić będą od fizycznych przycisków, a system sam fakt ich braku wykryje i zarezerwuje na nie miejsce na ekranie. Zabraknie jednego z przycisków, czyli “szukaj". Pozostaną wszystkim znane Home, Menu oraz Cofnij. Rezygnacja z przycisków fizycznych jest dość kontrowersyjna, ale to samo rozwiązanie sprawdziło się już w przypadku tabletów, więc mamy nadzieję, że i tu będzie podobnie.

Wygląd systemu

Patrząc na filmy z YouTube i na screenshoty, które wyciekły do sieci mające obrazować nową wersję systemu od Google, widać większą inspirację twórców Honeycombem. Można się tego było spodziewać, bo system przeznaczony na tablety jest dużo nowszym produktem niż leciwy już Gingerbread. Jak wygląda interfejs najlepiej zobaczyć na filmie zamieszczonym poniżej.

Z galerią screenów możecie zapoznać się w serwisie phandroid. Wygląda na to, że kolorystyka systemu zmieni się z zielonej na niebieskawą, tak jak właśnie w Honeycomb. Otwartym zostaje pytanie, czy powstaną znów tak bardzo ingerujące w system nakładki producentów. Mimo że Google chciało swego czasu ujednolicić wygląd Androida na wszystkich urządzeniach i zablokować tworzenie nakładek na system, ciężko uwierzyć, że HTC zrezygnuje ze swojego interfejsu Sense, Samsung z TouchWiz, LG z Optimus UI a Motorola z Motoblur. Nakładki przywiązują użytkowników do telefonów konkretnego producenta. Ciężko jest się ich pozbyć, a łamanie zabezpieczeń telefonu równoznaczne jest z utratą gwarancji. W przypadku niektórych obecnie sprzedawanych urządzeń może być to nawet niemożliwe, a użytkownicy chcący spersonalizować swoje telefony zmuszeni są do korzystania z alternatywnych, często płatnych, launcherów i widżetów dostępnych w Android Market. Przykładem jest bardzo popularny zestaw Beautiful Widgets. W tej chwili dostępny jest za darmo w sklepie Get Jar.