Icewind Dale

Lodowe otchłanie, ośnieżone górskie szczyty, pola i przepaście czekają na śmiałków!


Lodowe otchłanie, ośnieżone górskie szczyty, pola i przepaście czekają na śmiałków!

Do Eastheaven, niewielkiej osady rybackiej, w której gości twoja drużyna awanturników, przybywa posłaniec z górskiego osiedla Kuldahar. Przynosi straszne wieści. Zło opanowało okolicę, a z serca gór nadciągają hordy potworów oraz... mróz zagrażający całej Lidze Dziesięciu Miast. Czy uda się odkryć, kto stoi za tym zagrożeniem, i położyć kres nieszczęściom? Jasne, w końcu jesteś bohaterem gier fabularnych, który nie boi się mrozu, ognia, orków i goblinów.

Lochy i potwory

Akcja gry rozgrywa się w świecie Forgotten Realms, najbardziej znanej krainie do systemu AD&D. Tak jak w Baldur's Gate, mechanikę oparto na zasadach z drugiej edycji systemu. W czasach, gdy zaczyna się opowieść, Dolina Lodowego Wichru nie jest znana i na pierwszy rzut oka wygląda na nieco zapyziałą dziurę. Tutaj zakończył sławetny żywot Jerrod, twórca wrót do Niższych Sfer, którego historię poznasz w miarę rozwoju akcji. Za kilkanaście lat przybędzie tu przesławny mroczny elf Drizzt, by opromienić to miejsce glorią swych czynów. Okolica nasiąka chwałą, zatem uważaj, gdzie stąpasz, a najlepiej zdejmij buty!

Icewind Dale

Dwie, trzy kule ognia rozwiązują problem magów ukrytych za plecami przeciwników walczących wręcz.

Pierwszym krokiem jest stworzenie bohaterów z twojej drużyny. W Icewind Dale nie masz głównego bohatera, ale przewodzisz kompanii złożonej z sześciu postaci. Pamiętaj, że w trakcie gry do twojej drużyny nie dołącza żaden nowy heros. Możesz więc wystartować z mniejszą liczbą bohaterów, jeśli nie chcesz iść na łatwiznę lub wolisz kontrolować mniej postaci. Masz do dyspozycji wiele ras, profesji i charakterów, jest więc w czym wybierać, można też tworzyć wieloklasowe postacie.

Jak przystało na grę fabularną, każdy twój bohater po uzyskaniu odpowiedniej liczby punktów doświadczenia awansuje na kolejne poziomy i wszechstronnie się rozwija. Z czasem zdobywasz coraz lepszą broń i coraz potężniejsze magiczne przedmioty, które wydajnie zwiększają cechy twoich bohaterów. Zanim odkryjesz i unicestwisz źródło zła, przeprowadzisz dziesiątki rozmów i stoczysz setki bitew. Będziesz mordować wrogów typowych dla fantasy: ogry, gobliny i orki. Nie zabraknie upiorów, szkieletów, salamander, olbrzymów i złych kapłanów. Przemierzysz góry, spenetrujesz lochy i labirynty, wykonasz wiele zadań. Twoja drużyna stanie się oddziałem potężnych weteranów, któremu lepiej nie wchodzić w drogę.

Tanie wydanie zawiera dwa dodatki do gry: Heart of Winter i Trials of the Luremaster. Gdy ludzie z twojej ekipy osiągną mniej więcej siódmy poziom, poszukaj w jednym z domków w Kuldahar przewodnika, który zaproponuje ci zadanie niezwiązane z poszukiwaniem zła i poprowadzi ku dodatkowym przygodom na nowych lokacjach. Ponadto zainstalowanie dodatków wzbogaca niektóre przygody w części głównej, między innymi tę rozgrywającą się w Smoczym Oku.

Fakty

  • 6 bohaterów

  • 12 lokacji

  • 100 magicznych przedmiotów

Czy to jawa, czy sen?

Doczekaliśmy oto chwili, gdy kolejny przebój wkrada się do naszych kiosków. Icewind Dale jest pozycją obowiązkową dla szanujących się miłośników RPG. Dzięki prostej, niemal liniowej konstrukcji scenariusza znakomicie nadaje się także dla nowicjuszy w świecie gier fabularnych. To jedna z tych gier, przy których człowiek zapomina o Bożym świecie, a wychodząc na ulicę, patrzy przechodniom pod nogi, aby odróżnić wrogów od przyjaciół.

Malwina Kalinowska