Idą jak świeże bułeczki: Fedora Core 6, Ubuntu 6.10 i... openSUSE 10.2?

Przełom października i listopada bieżącego roku zdecydowanie należy do systemów open source. Trudno powiedzieć, czy była to operacja zaplanowana, bo w tym samym czasie miała się pojawić Windows Vista - ogłaszany fanfarami przez Microsoft następca Windows XP - czy może "tak wyszło". Jedno jest pewne: chyba się jeszcze nie zdarzyło, by okresie ok. miesiąca użytkownik dostawał do dyspozycji trzy nowoczesne, najbardziej awangardowe dystrybucje. Jakie? Od kilku dni mamy Fedorę Core 6 i Ubuntu 6.10 (ten drugi w rozmaitych odmianach: Ubuntu, Kubuntu itd.), a lada moment powinniśmy się spodziewać również openSUSE 10.2 - aktualnie dostępnego w wersji beta 1.

Idą jak świeże bułeczki: Fedora Core 6, Ubuntu 6.10 i... openSUSE 10.2?
Zaczniemy od standardowej wyliczanki, do której zwykle sprowadzają "newsy" podawane przez serwis Distrowatch - czyli od informacji o wersjach aplikacji. Wrócimy też do niej pod koniec artykułu. A zatem: Fedora Core 6 i Ubuntu 6.10 korzystają ze środowiska GNOME 2.16, w openSUSE - aby mieć porównanie - również włączyliśmy GNOME. Co ciekawe wszystkie też używają systemu plików ext3, choć ekipa SUSE bardzo poważnie promowała wcześniej ReiserFS. Deweloperzy SUSE mówią, iż wpływ na tę decyzję miały poważne problemy z utrzymaniem zgodności z ReiserFS oraz niedoróbki Reiser4, na którego włączenie do jądra nalegał Hans Reiser. Nie ulega również wątpliwości, iż wybór ext3 związany jest ze zbliżającym się wielkimi krokami ext4, który w dużym stopniu zapewnia wsteczną kompatybilność (czyli dyski używające ext4 mogą być mountowane w systemach obsługujących najwyżej ext2).

We wszystkich systemach dystrybucje obsługują procesory x86 (32- i 64-bitowe) oraz PowerPC; w Ubuntu zrezygnowano ponadto z architektury SPARC. Kernele (Linuksy) to 2.6.18.1 dla openSUSE, 2.6.18 dla Fedory oraz 2.6.17 dla Ubuntu 6.10. Można odrobinę żałować, że Ubuntu pozostało nieco w tyle, gdyż w wersji 2.6.18 usprawniono komunikację z urządzeniami oraz zarządzanie energią.

Reszta oprogramowania wygląda podobnie: Firefox 2.0, OpenOffice.org 2.0.4, Python 2.4.x lub 2.5, Thunderbird 1.5.0.7, KDE 3.5.5 (w repozytoriach).

Idą jak świeże bułeczki: Fedora Core 6, Ubuntu 6.10 i... openSUSE 10.2?

Planer - podstawowe narzędzie pracy kierowników projektów (Fedora Core 6)


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: