IdeaPad S10-3t - tablet z układem Atom 450

W przyszłym miesiącu Lenovo odświeży linię netbooków IdeaPad dwoma nowymi modelami zbudowanymi w oparciu o najnowszą platformę Intela - Pine Trail. Co interesujące, jeden z nich będzie dysponował obracanym dotykowym ekranem LCD.

Testy PC Worlda - komputery przenośne

Urządzenia noszące oznaczenia IdeaPad S10-3 i S10-3t wykorzystują intelowską platformę Pine Trail. Dysponują 1,66-gigahercowymi procesorami Atom 450, pamięcią RAM o pojemności sięgającej 2 GB, 250-gigabajtowymi dyskami twardymi oraz zintegrowanymi układami graficznymi GMA 3150.

Podstawowa różnica pomiędzy nimi dotyczy 10,1-calowego wyświetlacza, który w przypadku modelu S10-3t jest multidotykowy i obrotowy (sprzęt może więc pracować w trybie tabletu). Warto też dodać, że na pokładzie obu nowości znalazł się system Windows 7 , modemy 3G oraz moduły GPS (niestety nie wiadomo, czy będą one montowane w standardzie).

Więcej szczegółów na temat opisywanych urządzeń poznamy podczas ich premiery, która być może nastąpi 11 stycznia przyszłego roku, czyli dzień po spodziewanej oficjalnej prezentacji układu Atom 450 na targach Consumer Electronics Show. W tym samym dniu prawdopodobnie również inni producenci (tacy jak Acer, Asustek i MSI) zaprezentują swoje konstrukcje korzystające z platformy Pina Trail.

Pine Trail to platforma oparta na układach Pineview, reprezentujących kolejną wersję procesorów Atom. Układy Pineview (zapowiedziane przez Intel w połowie tego roku) charakteryzują się zintegrowanym kontrolerem pamięci i procesorem grafiki. Wskutek tego cała platforma zbudowana jest z dwóch (a nie z trzech, jak to miało miejsce w przypadku platformy Atom), układów scalonych: CPU Pineview i chipsetu Tiger Point. Więcej na ten temat w artykule: " Intel prezentuje Atom 450. Netbooki w styczniu".