Idź na eBay, poufne dane twojej firmy już tam są

Według firmy badawczej Pointsec mniej niż połowa dużych korporacji wykorzystuje profesjonalne metody utylizacji starych komputerów. W efekcie, na rynek wtórny wraz z dyskami twardymi trafia ogromna ilość poufnych i cennych danych.

Przedstawiciele Pointseca dowodzą, że w przypadku utraty cennych danych aż 60% przypadków wynika z prostej kradzieży bądź po prostu sprzedania napędów a nie, jak sadzą niektórzy, z włamania do systemów firmy. Ostatnie badania dowodzą, że lwia część wielkich korporacji w efekcie praktycznie nie chroni swoich danych. Wiele z nich odsprzedaje używane komputery pracownikom lub zewnętrznym firmom bez upewnienia się, iż nie zawierają one poufnych informacji.

W efekcie zaniedbań, na aukcje internetowe trafiają niewyczyszczone dyski, na których wprawny użytkownik odnaleźć może informacje objęte tajemnicą handlową, strategiczne plany, dane dotyczace kont bankowych pracowników i klientów i tym podobne. Badanie przeprowadzone było wśród 329 amerykańskich korporacji. Połowa z nich zatrudnia ponad 2000 osób.

Pointsec radzi, by w przypadkach wycofywania starego sprzętu szczególnie zadbać o to, aby napędy były naprawdę czyste. Dyski, których zawartość w żadnym przypadku nie powinna opuścić firmy, powinny byc bezwzglednie niszczone. Porady te mogą wydać się oczywiste ale powtarzanie ich (nawet do znudzenia) na pewno ma sens.